Ugye veled is előfordult már, hogy elindítottál egy mosást, majd mire lejárt, már elindultál otthonról, és csak jóval később teregettél ki, vagy annyira sok dolgod volt, hogy csak órák múlva jutottál el a mosógéphez? Ez bármelyikünkkel könnyen megeshet, azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egy bizonyos idő után sajnos mind a ruháink, mind a mosógépünk számára kedvezőtlen lehet, ha későbbre marad a teregetés.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Ennél tovább ne maradjanak a mosógépben
Szerencsére azzal semmi gond nincs, ha egyből azután, hogy a mosógép lejárt, nem tudunk kiteregetni. Ha viszont huzamosabb ideig nem sikerül rá sort kerítenünk, ezentúl érdemes úgy terveznünk, hogy a teregetésre is hamar legyen időnk. Hyacinth Tucker, a The Laundry Basket LLC alapítója a The Spruce-nak ugyanis elárulta, hogy 30-60 percnél tovább bizony más nem szabadna a nedves ruhákat a mosógépben hagynunk, különösen, ha egyébként is párás, meleg a levegő az otthonunkban.
Ezért olyan kedvezőtlen a ruháknak, ha a mosógépben maradnak
Ha a nedves ruhákat mégis a mosógépben hagynánk huzamosabb ideig, akkor Tucker szerint számolnunk kell azzal, hogy gyengülnek a szálaik, és gyorsabban elhasználódnak. Ez különösen igaz, ha a ruhák természetes anyagból, például pamutból vagy gyapjúból készültek.
Ha pedig a ruhákon elkezd kialakulni a penészgomba, ahhoz kellemetlen szag is társul, amitől később nehéz lesz megszabadulni. Tulajdonképpen minél tovább maradnak vizesen, utána annál nagyobb kihívás lehet újra illatossá varázsolni az adott darabokat. De még ha nincs is kellemetlen szaguk, akkor is nagy valószínűséggel gyűröttek. A mély ráncokat pedig Tucker szerint később nehéz lehet kisimítani, főleg finomabb anyagokon.
A mosógépnek is árthat
James Joun, a Rinse nevű mosással és vegytisztítással foglalkozó cég társalapítója azt is elárulta a The Spruce-nak, hogy ha a nedves ruhákat huzamosabb ideig nem szedjük ki a mosógépből, illetve nem hagyjuk nyitva a készülék ajtaját, amikor nem használjuk, akkor szintén esélyesebb, hogy penészesedést tapasztalunk. Ez pedig a mosógép élettartamára nézve is kedvezőtlen lehet.
Ha mégis túl sokáig maradtak a ruhák a mosógépben
Természetesen még a legjobb szándék mellett is előfordulhat, hogy úgy alakul, nem sikerül rövid időn belül kiteregetnünk. Ebben az esetben, ha már kellemetlen szagokat tapasztalunk, Tucker szerint érdemes forró vízben kimosni a ruháinkat egy csésze fehér ecettel. Az ecet segít a szagok elleni küzdelemben, ráadásként pedig a ruhákon lévő baktériumokat is képes eltávolítani.
Ha azt szeretnéd, hogy a ruháid kifejezetten finom illatúak is legyenek, abban az esetben Tucker szerint néhány csepp illóolaj mosáshoz való hozzáadása lehet a megoldás. Ha pedig a ruháid gyűröttek, Tucker azt javasolja, hogy mosd ki őket újra, ezúttal csak öblítővel. Amikor lejár a mosógép, egyből teregess ki, vagy tedd őket a szárítógépbe alacsony fokozaton, vagy esetleg egy kézi gőzölő bevetésével is megpróbálkozhatsz.
A legjobban tehát azzal kedvezhetsz a ruháidnak és a mosógépednek is, ha miután lejárt a mosás, nagyjából egy órán belül kiteregetsz. Abban az esetben viszont, ha ez nem sikerül, mindig vedd alaposan szemügyre a ruhák állapotát, és ha szükséges, tegyél plusz intézkedéseket azért, hogy biztosan igazán tiszták, illatosak és ne túlzottan ráncosak legyenek!
Nyitókép: RossHelen/istockphoto.com