A dietetikus, aki mikrozöldeket nevel otthon – Hogyan hatnak a testünkre?

A dietetikus, aki mikrozöldeket nevel otthon – Hogyan hatnak a testünkre?

Címlap / Életmód / Egészség / A dietetikus, aki mikrozöldeket nevel otthon – Hogyan hatnak a testünkre?

Az utóbbi időszakban egyre több egészséges életmóddal foglalkozó Instagram- és Facebook-profilon tűnnek fel apró, többségében zöldes levelű, csíraszerű elemek, amik igazi ékei egy-egy fogásnak. Nem másról, mint a mikrozöldekről van szó, amik amellett, hogy jól mutatnak a tányéron, az egészségünkért is sokat tehetnek.

A mikrozöldek igazi szuperélelmiszerek, vagyis gazdagok természetes tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, és az egészségünkre is jótékonyak. Személy szerint elsőként a kétgyermekes dietetikus anyukánál, Vásoly-Dékei Zóránál találkoztam velük, és hamar megragadt bennem, milyen fontos részei lehetnek ezek az apró növények a táplálkozásunknak.

Az otthoni termesztésük nemcsak az étrendünk változatosabbá tétele miatt lehet hasznos, de az ültetésük és a gondozásuk családi programnak is kiváló. Hogy mi mindent érdemes még tudni róluk, és hogyan termeszthetőek otthon, arról szakértői szemmel Zóra mesélt.

A mikrozöldek fellhasználása
Svetllana_Cherruty/depositphotos.com

Mik is pontosan a mikrozöldek? 

A mikrozöldeket nem véletlenül tartják szuperélelmiszereknek. Olyan fiatal növényi hajtások, melyek koncentráltan tartalmazzák az adott “felnőtt” növényre jellemző ízt és tápanyagtartalmat. Otthoni körülmények között is termeszthetőek, ráadásul az egész év folyamán. A mutatós végeredmény pedig nem csak a konyhaablaknak áll jól, hanem az egész testünknek kedvez. 

Miért érdemes beilleszteni ezeket a növényeket az étrendünkbe? 

A mikrozöldekben megvan minden olyan mikrotápanyag (vitamin és ásványi anyag) és enzim ami az érett zöldségben, fűszernövényben található, azonban annál nagyobb mennyiségben, koncentráltan. Jó forrásaik különösképpen a C-vitaminnak. Rendszeres és változatos fogyasztásukkal könnyedén fedezhető a szervezet mikrotápanyag szükséglete.

Bárki számára fogyaszthatóak? 

Igen, a megbízható forrásból származó mikrozöldek egészséges kicsik és nagyok étrendjébe egyaránt beilleszthetőek. A csírákkal ellentétben élelmiszerhigiéniai szempontból is biztonságosnak tekinthetőek.

A mikrozöldeket gyakran tévesen a csírákkal azonosítják. Mi a különbség köztük? 

A különbség az ültetési módban, annak idejében, ízben és tápanyagtartalomban van. Míg a csírák sötét, vizes közegben fejlődnek magas páratartalom mellett, a mikrozöldek növesztéséhez valamilyen ültető közegre (általában kókuszrost) van szükség, kevés vízre és szabad levegőre, fényre.  A csíráknál a magot és a szárat, a mikrozöldeknél pedig a szárat és a leveleket fogyasztjuk.

Mikrozöldek
bhofack2/depositphotos.com

Hogyan termeszthetjük otthon a mikrozöldeket? 

A mikrozöldek növesztése és gondozása igen egyszerű, akár a pici családtagok is bevonhatóak. Az elültetés utáni pár napban sötét helyre kell tenni őket, majd 3-4 nappal később áttehetőek az ablakpárkányra, hogy fényt kapjanak. A magok elültetése után 10-14 nappal már levághatóak a szárak, levelek.

Milyen ételekhez használhatjuk fel?

A felhasználásnak csak a képzelet szabhat határt. Egy biztos, nehezen képzelhető el olyan főétel vagy szendvics, aminek a tetején ne mutatna jól valamilyen izgalmas mikrozöld. De kipróbálhatjuk smoothiek-ba, szendvicskémekbe, levesek feltétjeként, készíthetünk belőlük salátát, vagy csupán dekorációnak is használhatjuk.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!