Veled is előfordult már, hogy a lehető legjobb formádat akartad hozni, de közben valójában nem is magadért tetted, hanem másoknak akartál megfelelni? Esetleg volt, hogy teljesen elnyomtad a saját személyiségedet, érzéseidet, vágyaidat azért, hogy valakit boldoggá tegyél? Vagy hogy úgy érezted, mondhatni kötelező tökéletes képet mutatnod magadról?
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Ilyen helyzetekben könnyen előfordulhat, hogy megfelelési kényszer húzódik meg a háttérben, ami borzasztóan rosszul hathat ránk. Tóth Laura pszichológus, aki küldetéseként tekint arra, hogy segítsen könnyebben megérteni másoknak önmagukat, a kapcsolataikat és felfedezni a bennük rejlő potenciált, most rávilágít arra, mikor állhatunk szemben megfelelési kényszerrel, és azt is elárulja, mit tehetünk ellene.
1. Pontosan mikor beszélhetünk megfelelési kényszerről?
A megfelelési kényszer egy olyan pszichológiai jelenség, amikor valaki tartósan és intenzíven igyekszik mások elvárásainak eleget tenni, akár a saját szükségletei rovására is. Ezzel együtt gyakran megjelenhet többek között egy magas fokú szorongás, döntésképtelenség, önbizalomhiány és önfeláldozás. Emellett gyakran társul perfekcionizmussal és az elutasítástól való félelemmel is.