Neked milyen lépésekből szokott összeállni a heti takarítási rutinod? Felsöpörsz, felporszívózol, felmosol? Esetleg letörlöd a nagyobb felületeket, kimosod a fürdőszobában a csaptelepet, a kádat, és kitisztítod a WC-t? Ezek a lépések egytől-egyik nagyon fontosak ahhoz, hogy folyamatosan tiszta, higiénikus legyen az otthonod. Van azonban jó néhány dolog, aminek a legtöbben általában elfelejtjük a letisztítását, pedig szintén sokat számítanak.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 Fogkefetartó
Sokszor olyan gyorsan telnek a napok, hogy érthető, ha te sem gondolsz arra, hogy mikor tisztítottad ki utoljára a fogkefetartót, hiszen a legtöbben általában bele sem nézünk, csak kivesszük belőle a fogkefénket, fogat mosunk, majd visszatesszük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem válna napról napra piszkosabbá. Ezért heti egyszer tedd a mosogatógépbe, vagy mosd ki alaposan forró víz és szappan keverékével.
Ugye veled is előfordult már, hogy miközben főztél, megfogtad a konyhai fogantyúkat anélkül, hogy kezet mostál volna? Vagy kinyitottad már úgy a hűtőszekrény ajtaját, hogy előtte nyers húst szeleteltél? Az ilyen és ehhez hasonló dolgok bárkivel megeshetnek, éppen ezért borzasztóan fontos, hogy a konyhai fogantyúkat is legalább egyszer letisztítsd (mondjuk egy ronggyal és fertőtlenítő spray-vel vagy forró víz és ecet keverékével), vagy még jobb, ha közvetlenül azután, hogy piszkos kézzel hozzájuk értél.
A tányér- és poháralátétek remekül védik az étkezőasztalt a különféle szennyeződésektől, azonban gyorsan beszennyeződhetnek. Ezért ha már úgy látod, hogy kezdenek bekoszosodni, akkor műanyag vagy vinil alátétek esetén vesd be a meleg vizes-szappanos tisztítást, a szövet anyagokból készült alátéteket bedobhatod hasonló színű ágyneművel a mosógépbe, a hímzett, díszes vagy kényesnek tűnő verziókat viszont mindig csak kézzel mosd ki.
Mindannyiunkkal előfordulhat, hogy éppen akkor kell köhögnünk, tüsszentenünk vagy kifújnunk az orrunkat, amikor az íróasztalunknál ülünk. De míg az íróasztalt sokunknak eszébe jut akár egyből utána, vagy heti többször is letörölni, addig a számítógép/laptop képernyője, az egér, a billentyűzet jellemzően kimaradnak, pedig heti szinten alapvetően is érdemes a letisztításuk. Így ha eddig nem tetted, a legjobb, ha áramtalanítást követően a tartozékaival együtt a számítógépet/laptopot is rendszeresen letakarítod.
Teljesen természetes, hogy nap mint nap megfogjuk az otthonunkban lévő korlátokat és kilincseket. Éppen ezért kellene annak is magától értetődőnek lennie, hogy rendszeresen, áttöröljük a felületüket, így megkímélve magunkat az esetlegesen rajtuk tanyázó kórokozóktól. A fa korlátokhoz használhatsz például egy forró vizes-ecetes keveréket, vagy meleg, szappanos vízzel megnedvesített mikroszálas törlőkendőt is. A kilincseknél is működhetnek ezek a módszerek, vagy egy kifejezetten fémes felületekre tervezett tisztítószert is bevethetsz.
Nem lenne életszerű, ha minden egyes alkalommal, mielőtt fel- vagy lekapcsolnánk a villanyt, megmosnánk a kezünket, így viszont akárhányszor hozzáérünk, egyre koszosabb lesz. Így szintén indokolt a rendszeres tisztítása. Ezt a legbiztosabban úgy teheted meg, hogy gumikesztyűben lenyomod a biztosítékot, esetleg leszereled a műanyag részt, majd óvatosan, egy enyhén nedves, forró vízbe itatott ecetes vagy fertőtlenítőszeres ronggyal letörlöd, majd egy másik tiszta kendővel teljesen szárazra törlöd, és csak ezután teszed vissza a helyére.
Ha tévét nézel, közben pedig popcornt vagy bármilyen más rágcsálnivalót eszel, utána pedig megfogod a távirányítókat, akkor hamar koszos lehet. De elég az is, ha csak ide-oda vannak pakolva, úgy is gyorsan koszosak lehetnek, és könnyen megtelepedhetnek rajtuk különféle kórokozók. Ennek elkerülése érdekében legalább heti rendszerességgel permetezz egy tiszta rongyra egy kis fertőtlenítőt, és óvatosan, de alaposan töröld át vele az összes távirányítót.
A textil bevásárlótáskák nagy előnye, hogy sokáig használhatóak, amivel a környezetünknek és a pénztárcánknak is jót tehetünk. Fontos azonban, hogy idővel elkerülhetetlenül szennyeződnek, foltok keletkezhetnek rajtuk, sőt baktériumok és penészgombák táptalajai is lehetnek. Hogy ne így legyen, rendszeresen mosd ki őket a mosógépben, vagy ha kényesebbek, esetleg mintásak, akkor kézzel, és ha éppen nem vásárolsz, legyenek jól szellőző helyen. Ha mindezekre a kisebb-nagyobb takarítási, tisztítási műveletekre odafigyelsz, biztos lehetsz benne, hogy egyből higiénikusabb lesz az otthonod.