Baj van: egyre több nő lesz funkcionális alkoholista

Baj van: egyre több nő lesz funkcionális alkoholista

Címlap / Életmód / Egészség / Baj van: egyre több nő lesz funkcionális alkoholista

Ha meghalljuk azt a szót, hogy alkoholista, a legtöbben egy lecsúszott, önmagára keveset adó, problémákkal teli, folyton részeg emberre gondolunk. Ez is egy általános tévhit. Léteznek funkcionális alkoholisták, akik látszólag sikeresek, boldogok és irigylésre méltó életet élnek. Ám, ha megkaparjuk a színesre festett felszínt, alatta feltűnik a kínos titkolózásba és tagadásba csomagolt függőség, aminek egyértelmű jelei vannak akkor is, ha sokan nem veszik észre.

Nincs baj, csak néha kiengedi a gőzt

Jól fizető állás, példás család, nagy baráti kör, nyaralás a tengeren túlon, mosolygós szelfik a közösségi médiában. Ki gondolná, hogy ilyen is lehet egy alkoholbeteg élete, pedig ez a valóság. A funkcionális alkoholizmusban szenvedők sokszor magas pozícióban dolgoznak, vagy nőként egyszerre állnak helyt a munkahelyen és a háztartásban. Nagy rajtuk a nyomás és természetesnek veszik, ha néha egy ital segítségével megszabadulnak a hétköznapi gondoktól. 

Az a bizonyos egy ital azonban lehet egy teljes üveg bor vagy whiskey is, ami ráadásul hetente több alkalommal kerül a kézbe állítólagos stresszoldás gyanánt. A nők számára elsősorban sör vagy bor képezi az italozás alapját, ami a napi kötelezettségek elvégzése vagy a gyerekek lefektetése után kerül a pohárba.

Mi jelzi, hogy valóban baj van?

Érdekes módon a tudomány különböző szintekre sorolja a nőket és a férfiakat attól függően, hogy mikor számítanak alkoholbetegnek. A nők számára napi kevesebb pohár is elegendő ahhoz, hogy kiderüljön, szakember segítségére van szükség. Az elfogyasztott mennyiség persze nem mindig mérvadó, nézzük, milyen jelek utalnak arra, hogy baj van:

  • Képes akár egyedül is a pohár fenekére nézni, ha végzett a házimunkával
  • Vendégségben sem képes kontrollálni magát, igyekszik nőiesen viselkedni, de a pohár mindig ott van a kezében
  • A reggeleket is alkohollal indítja
  • Filmszakadásig, eszméletvesztésig képes italozni
  • Bagatellizálja a problémát
  • Nem tervezi előre, aztán mégis lerészegedik
  • Megsértődik, ha a barátnői szóvá teszik, hogy túl sok alkoholt fogyaszt
  • Baráti és közeli kapcsolatokat veszít el az ivás miatt, mégsem képes abbahagyni
  • Megérdemelt ünneplésnek tekinti a túlzott alkoholfogyasztást

A funkcionális alkoholisták tökéletesen képesek azt a látszatot kelteni, hogy kézben tartják a dolgokat. Emiatt később kapnak orvosi segítséget, hiszen nem hajlandók beismerni, hogy már rég nem ők irányítanak. Az elnevezés egyébként nem is egy hivatalos orvosi diagnózis, a köznyelvben használt kifejezés azokra a személyekre, akik alkoholfüggők, de képesek működni, azaz jól funkcionálni a társadalomban.

A funkcionális alkoholista nőre jellemző, hogy nem jelent beteget az irodában, ha másnapos, pontosan tudja, mikor kell elhozni a gyermeket az iskolából és el is megy érte, süt, főz, takarít, tökéletesen ellátja a háztartást és a gyerekeket.

Gyakran testileg és lelkileg is egészségesnek tűnik. Ám a nap jelentős részében alig megfékezhető sóvárgást érez, a leszokási kísérletei sorra kudarcot vallanak és alig várja, hogy a szájában érezze kedvenc alkoholos itala ízét.

A funkcionális alkoholista számára a tagadás azért olyan erős és mélyreható, mert még nem találkozott igazán negatív következménnyel. Minden nap elmegy dolgozni, nem szenved hiányt anyagiakban, nem került összetűzésbe a rendőrséggel. Egészen addig képesek halogatni, hogy megoldást találjanak, amíg kialakul náluk az alkohol tolerancia: egyre többet kell inniuk és egyre gyorsabban jelentkeznek az elvonási tünetek. Akár már néhány órával az utolsó pohár italt követően.

Svetlana Ustinova/istockphoto.com

Hogyan lehet segíteni egy funkcionális alkoholistának?

Az addikcióra jellemző, hogy a függőség tárgya egyre feljebb kúszik azon a bizonyos fontossági listán, amit az ember az évek alatt kialakít magának. Egy idő után eléri a legfelsőbb szintet, azaz még az alapvető erkölcsi normákat is képes felülírni. Ám a leggyakoribb, hogy betegségek jelentkeznek (gyomorfekély, májbetegségek, depresszió, hányás), ami miatt végül orvoshoz kell fordulni és ekkor megkezdődhet a valódi ok feltárása és a gyógyító terápia.

A legfontosabb, hogy ilyenkor legyen valaki, aki képes hatást gyakorolni az alkoholfüggőségben szenvedőre. Érdekes módon ez nem mindig a legközelebbi családtag. Lehet egy munkatárs, főnök, orvos vagy egy hasonló tapasztalatokat megélt, segítőkész idegen is. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!