A kefir nagyon egészséges, mert segíti az emésztést, valamint erősíti az immunrendszert. A Kaukázusból származik, ahol az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt a „százévesek italának” nevezik. Cikkünkből még több érdekes és hasznos dolgot megtudhatsz a kefirről.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Először is: Mi az a kefir?
Ez savanyított tej, amely kefirgombák segítségével állítható elő az alvadó tejből. Eredetileg kancatejből csinálták, ahogy a mongol kumiszt, manapság mifelénk már csak tehéntejet használnak erre a célra. A sűrű állagú ital íze hasonlít az aludttejéhez, de magasabb szénsavtartalma miatt savanyúságát intenzívebbnek érezzük.
A szénsav okozza a boltban vásárolt kefir dobozának felpuffadását is – általában bőven a szavatossági idő lejárta előtt.
A hagyományos kefirkészítés során csekély alkoholtartalom is keletkezik (a lótejből készülő kumisz tudvalevőleg a mongolok és néhány más ázsiai népcsoport tradicionális „szeszes itala” – egyesek szerint őseinké is –, amely hosszabb erjesztés által elérheti egy gyengébb bor szeszfokát is).
A boltokban kapható kefirek azonban, ahogy az a csomagoláson megadott anyagösszetételből is kiderül, nem tartalmaznak alkoholt.
A tejbe tett oltószer élesztőgombák és bizonyos jótékony baktériumok keveréke. Ez erjedést indít el, melynek során a tejcukorból (laktózból) tejsav, alkohol és szénsav keletkezik.
Kefirgombák kaphatók sok bioboltban, és többször is felhasználhatók saját kefir készítésére.
Elsősorban attól, hogy számos hasznos tápanyagot tartalmaz, és fokozza a bélműködést. Mik vannak benne? Sok fehérje, A-, D- és B-vitaminok, folsav, továbbá kalcium, magnézium, vas és jód. Ezek jót tesznek a csontoknak, fogaknak, izmoknak, idegeknek, valamint a pajzsmirigynek. A kefirt a benne található probiotikumok miatt is kedvelik. Más tejtermékekhez képest, mint pl. a joghurt vagy az aludttej, a hagyományos kefir a tejsavbaktériumokon kívül élesztőt és ecetsav-baktériumokat is tartalmaz.
A vastagbélben ezek a mikroorganizmusok erősítik a bélflórát, pusztítják a kórokozókat, és ezáltal segítik a szervezet védekező mechanizmusát. A sovány tejből készült kefir proteinekben gazdag, laktató, kevés benne a zsír és a kalória.
Ezért gyakran ajánlják fogyókúrákhoz és diétákhoz, például friss gyümölcsökkel vagy zöldségekkel készült shake-ekben. Az egészséges bélflóra jó hatással van az anyagcserére, ami által elősegítheti a fogyást is.
A kefirtől a bőr is megszépülhet, például azért, mert az egészséges bélflóra a pattanásokkal és mitesszerekkel vívott harcban jelentős szerepet játszik. De felhasználják a kozmetikában arctisztító és hidratáló maszkok készítéséhez is.
Az erjesztéses eljárás miatt a hagyományos kefir 0,3-2% alkoholt tartalmazhat.
Ahogy az alkoholmentes söröknél vagy a gyümölcsleveknél is, ez a mennyiség nem lehet káros hatású, legalábbis ha nem iszunk több litert egyszerre belőle.
Sőt, terhes anyáknak gyakran kimondottan ajánlják, hogy a magas folsav-tartalma miatt naponta igyanak meg egy pohár kefirt.
A vitamin segíti a sejtfejlődést, ezért van rá fokozottan szükség a terhesség alatt.
Aki saját kefirt akar készíteni, az két napig erjessze a tejet a kefirgombával légmentes edényben, szobahőmérsékleten, sötét helyen.
Utána le kell szűrni az egészet, hogy eltávolítsuk belőle a kefirgombát. Szinte bármilyen állat teje megfelel, mindegy, hogy tehén-, juh- vagy kecsketej.
A magasabb zsírtartalom krémesebbé teszi, a bio-tej több tápanyagot biztosít. Higiéniai okokból a nyers tejet fel kell forralni, vagy pasztőrözött tejet kell használni, különben kórokozók kerülhetnek a kefirbe.
A kiskereskedelemben kapható kefir különbözik a saját készítésűtől. Az iparilag előállított kefir gyártásához kefirgombák helyett baktériumokat és élesztőt használnak.
Ennek következtében más lesz az íze, nem tartalmaz alkoholt, viszont marad benne tejcukor.
A hagyományos módon készült kefirben van ugyan alkohol, viszont szinte teljesen laktózmentes, ezért a laktózérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják.
Általánosságban az is megállapítható, hogy a hagyományos kefir több egészséges tápanyagot tartalmaz.