VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Karcos vágódeszkák
A vágódeszkák a leggyakrabban használt eszközök közé tartoznak a konyhában, különösen, ha szívesen főzöl otthon. De ha így van, akkor az azt is jelentheti, hogy a vágódeszkáid megérettek a cserére. Még ha minden használat után meg is tisztítod őket, a rendszeres használatból eredő vágások és kopások táptalajt jelentenek a baktériumoknak és a kórokozóknak.
Ha azt veszed észre, hogy a deszkáid érdesnek tűnnek, akkor válaszd inkább a biztonságos megoldást, és cseréld őket újakra, amiket még maradéktalanul meg lehet tisztítani.
A kések idővel tompává válhatnak, ami potenciális biztonsági kockázatot jelent. A tompa kések nem csak nem hatékonyak, de cserébe veszélyesebbek is, mivel több erőt igényel a használatuk és könnyebben megcsúszhatnak. A kések élezése meghosszabbíthatja az élettartamukat, de ha a vágóeszközök már javíthatatlanul tompák, ideje kidobni őket.
A fakanalak és spatulák természetes, vegyszermentes konyhai eszközök, de idővel hajlamosak apró repedések kialakulására. Akárcsak a vágódeszkákon, ezeken a fából készült konyhai eszközökön is megtapadhatnak az ételmaradékok és a baktériumok. Ha az öregedés jeleit, például repedéseket, foltokat vagy kellemetlen szagokat tapasztalsz rajtuk, itt az ideje kicserélni őket.
Annak ellenére, hogy a szivacsokat takarításhoz használod, ezek lehetnek az egyik legpiszkosabb tárgyak a konyhában. A szivacsok a baktériumok táptalajai, mivel állandóan nedvesek és szinte mindig van rajtuk valamennyi ételmaradék vagy zsiradék. A mosogatórongyok használata és minden használat után történő mosása környezetbarátabb, de ha inkább szivacsot használsz, a szakértők azt javasolják, hogy hetente egyszer cseréld azt ki.
Bár bizonyos típusú főzőedények, mint például a rozsdamentes acél, a réz és az öntöttvas, örökké tarthatnak, ugyanez nem igaz néhány tapadásmentes fajtára. Ha észreveszed, hogy a teflonbevonat elkezdett leperegni a tapadásmentes serpenyőidről, akkor ideje, hogy azok eltűnjenek a konyhádból. Nemcsak azért, mert az étel ezután sokkal könnyebben fog beleragadni a serpenyőbe, de azért is, mert az utolsó dolog, amit szeretnél, hogy a bevonat az ételedbe kerüljön.
Szinte nincs olyan ember, akinek a konyhaszekrényében ne kallódnának olyan műanyag ételhordó edények, amelyeket már nem használ szívesen, vagy amiknek nincs meg a teteje, vagy megvan, de maga az edény eldeformálódott, és az egykori fedő már nem zárja le rendesen.
Ráadásul idővel a műanyag tárolóedények elszíneződnek, a bevonatuk elkezd lebomlani, és gyakran vegyi anyagokat szivárogtatnak az ételekbe, különösen, ha mikrohullámú sütőben használják őket. Ha a műanyag edényeken a kopás látható jelei mutatkoznak, dobd ki őket, és szerezz be helyettük hosszabb élettartamú üvegedényeket.