Sajnos manapság is sokakra igaz, hogy csak akkor fordulnak orvoshoz vagy más szakemberhez, ha már valamilyen problémájuk van. Közben valójában a megelőzésért is rengeteget tehetnénk, például egyszerű rutinvizsgálatok, tanácsadásokon való részvétel és szűrővizsgálatok által. Különösen igaz ez a bélrendszerünkre, amelynek a támogatásáért nap mint nap rengeteget tehetünk. Ebben segít most Pap Martina dietetikus.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
![](https://www.bien.hu/wp-content/uploads/2024/10/289image_50401537-768x1024.jpg)
Manapság egyre több az olyan elmélet, amely szerint a bélrendszerünk gyakorlatilag az egész testünk állapotára kihathat, hogy látod, mennyire lehet igaz ez?
Bélrendszerünk a táplálékok megemésztésének és tápanyagok felszívódásának központi helye. Azonban, ha jobban megvizsgáljuk közelebbről, több olyan dolog áll a háttérben, amely arról tesz tanúbizonyságot, hogy bélrendszerünk szorosan össze van kapcsolva testünk bizonyos szegmenseivel. Itt megemlítendő akár a bél-agy tengely jelentősége és funkciója vagy a bélmikrobiom jelenléte is, melyet manapság számos kutató előszeretettel tanulmányoz.
Azon kívül, hogy az egészséges táplálkozás hozzájárul a béltraktus rendeltetésszerű működéséhez, nem érdemes figyelmen kívül hagyni a mentális jóllét állapotát sem, hiszen a stressz és a külső környezetből érkező különféle ingerek, kórokozók felboríthatják a belső egyensúlyt, amely kihatással lehet emésztésünkre.
Alapvetően milyen tápanyagokra van szükségünk a bélrendszerünk egészségének megőrzéséhez?
Sok esetben elcsépeltnek hangzik, de valójában a válasz tényleg egyszerű. Az egészséges életmód követése megadja bélrendszerünknek mindazokat a tápanyagokat, amire szüksége van a megfelelő működése érdekében. Egy olyan kiegyensúlyozott táplálkozás szükséges, amely ideális arányban tartalmazza a fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat.
Emellett elengedhetetlen a mikrotápanyagok (vitaminok és ásványi anyagok) optimális bevitele is. Kiemelendő tápanyagoknak számítanak még a rostok. Azonban fontos ügyelni arra, hogy a bevitt rost mennyiségével együtt a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás is kulcsfontosságú. Az étrendi javaslatok mellett fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a fizikai aktivitás jelenléte is kedvez emésztésünk egészséges működésének.
Mely élelmiszerek, alapanyagok a legkedvezőtlenebbek a beleink egészségére nézve?
A rendszertelen táplálkozás mellett a túlzott mennyiségű ultrafeldolgozott élelmiszerek, kényelmi termékek, magas zsírtartalmú és egyszerű cukrot tartalmazó ételek és italok, valamint a mértéktelen alkohol fogyasztása is kedvezőtlen hatást gyakorol bélműködésünkre.
Például a fokozott kényelmi termékek és ultrafeldolgozott élelmiszerek nagy mennyiségű bevitele során növekszik a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata, illetve az elhízás előfordulása is jelentősen megfigyelhető. Nagymértékű alkohol fogyasztása esetén is előfordulhat, hogy a bélflóra közössége károsodást szenved, amely által a felszívódási folyamatokban zavar léphet fel.
Ha pedig fellépnek ezek az elváltozások bélrendszerünkben, akkor nagyobb eséllyel alakul ki diszkomfort érzet, különféle tünetegyüttesek létrejötte vagy akár gyulladásos megbetegedések, melyek szisztémásan is kihathatnak szervezetünkre.
A cikk folytatódik, lapozz!