A csirkéből rengeteg izgalmas fogást lehet elkészíteni, de sajnos amennyire egyszerű vele dolgozni, annyira könnyű lehet elrontani is. Általában a leggyakoribb probléma az, hogy szárazzá válik a hús, ha pedig te is gyakran jársz így, az alábbi 5 tippet érdemes lenne megfogadnod!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Párolás és sütés között
Hogy tökéletesen omlós legyen a csirkemell, a sütőben való sütés esetén érdemes kipróbálnod az úgynevezett „dry-poaching” technikát. Ez lényegében a párolás és a sütés egyvelege, ami biztosítja neked azt, hogy a csirke ne legyen túl kemény és száraz.
Vágj le a sütőpapírból akkora darabokat, hogy a már bepácolt csirkét bele tudd csomagolni, majd így tedd bele a húsokat a sütőbe. Ezáltal nem tudnak kiszáradni, és a sütőpapír segít, hogy a saját levükben süljenek meg, amitől csak ízesebb lesz a végeredmény!
Tűzhelyen sütnél?
Sokan nem a sütőben, hanem inkább a tűzhelyen szeretik megsütni a csirkét. Sajnos itt is benne van a pakliban, hogy a végeredmény túl száraz lesz. Ehhez van egy szuper trükk, amit legközelebb érdemes kipróbálnod: amikor a serpenyőben sül a csirke, vedd alacsonyabb fokozatra a lángot, tedd rá a fedőt, és hagyd úgy 10 percig – anélkül, hogy belesnél alá! Ezáltal jól meg tud párolódni a csirke, nem lesz száraz és kemény, ráadásul kellemesen omlóssá válik a végén.
Mérd a belsejét is
A csirkemellel óvatosnak kell lenni, hiszen ha nem sütöd át eléggé, nagyon komoly betegségek is kialakulhatnak nálad a baktériumok miatt. Hogy ez véletlenül se következhessen be, sokat számít, hogy eléggé átsüljön a legvastagabb része is, de közben az sem utolsó szempont, hogy ne legyen száraz a túlzásba vitt sütéstől.
Szakértők szerint hogy mindkettő teljesüljön, szükséged lesz egy olyan konyhai magmérőre, amivel a hús belső hőmérsékletét ellenőrizni. Ezáltal rengeteg időt spórolhatsz magadnak, ugyanis amikor a hús belsejében több, mint 75°C van, szinte biztos, hogy száraz lesz a végén, míg ha e körül tudod tartani, úgy omlós csirkmellet tálalhatsz.
A tej a legnagyobb titok
Ki gondolná, hogy tej segítségével egy egész csirkét tökéletesen át lehet sütni? Ahhoz, hogy a hús kellemesen átsüljön, és közben omlós is legyen, készítened kell egy tejes-citromos alapszószt. Fogj két és fél bögre tejet, valamint két citrom levét, egy egész fahéjrudat, friss zsályát, és néhány gerezd fokhagymát, majd keverd össze őket.
Amíg a szószt készíted, az egész csirkét olívaolaj és vaj keverékén pirítsd meg egy kicsit a tűzhelyen, hogy a külseje bebarnuljon. Ha kész a keverék, és a csirke is megpirult, öntsd bele a tejes szószt egy tűzálló tálba, tedd bele a csirkét, és 190°C-on süsd másfél órán át. Így garantáltan nem szárad ki!
Panírozd!
A panírozás a legjobb megoldás arra, hogy kívül ropogós, belül szaftos és omlós csirkehúsod legyen. Egyszerűen szeleteld fel az egész csirkecombokat kb. ujjnyi vastagságú szelekre, száliránnyal merőlegesen, sózd és borsozd, majd a szokásos liszt-tojás-kenyérmorzsa trióban megmártva közepes-magas hőfokon tedd olajba sülni.
Amikor szép pirult aranybarna színe lett az alsó felének, fordítsd meg és hagyd a panírt újra megbarnulni. Legtöbbször 7 perc elegendő egy-egy szelet megsütéséhez, de az első szeletet érdemes elvágnod és tesztelned a minőségét majd e szerint folytasd a sütést. A megsült húsokat tedd egy papírtörlőre fektetett rácsra, hogy lecsöpögjenek. Forrón a legfinomabb!
A csirkecomb mindig jó választás
Elég egy kis hiba vagy nem-odafigyelés és a csirkemell sajnos könnyedén száraz lesz sütés közben, ezért ha mindenképp biztosra szeretnél menni, válaszd helyette a csirkecombokat! Ez utóbbit szinte lehetetlen elrontani, rengeteg módon lehet fűszerezni, és a sütés során kellően megpuhul, ami a magasabb zsírtartalomnak köszönhető. Arról nem is beszélve, hogy olcsóbban beszerezheted, mint a csirkemellfilét!