Jó eséllyel te is észrevetted már, hogy amikor csak van egy üres perced, például mert sorban állsz, vársz valamire vagy valakire, máris a telefonod után nyúlsz, hogy megnézd, kinek tetszett a fotó, amit megosztottál, nem kaptál-e e-mailt, vagy mi újság a nagyvilágban.
A legtöbben pedig annyira hozzászoknak ahhoz, hogy mindig és minden körülmények között elérhetőek, és állandó az információ áramlása, hogy akkor is muszáj időnként a telefonjukra pillantaniuk, ha egyébként lenne más elfoglaltságuk. Ha te is magadra ismersz, és mindezt esetleg a gyerek előtt is szoktad csinálni, akkor a kutatók szerint érdemes önkontrollt gyakorolnod, ugyanis nagyon komoly károkat okozhatsz.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Dr. Aric Sigman, aki a gyermekek egészségére és tanulására specializálódott kutató és a Royal Society of Medicine tagja azt mondja, a szülőknek nem szabadna a gyerekeik előtt rendszeresen nézegetni a telefont vagy a tabletet, és a gyerekek monitor előtt töltött idejét is szabályozniuk kellene.
Az iskolába magukkal vitt elektronikai kütyük különösen rossz hatással lehetnek a gyerekek teljesítményére – állítják a szakemberek. Ahogyan a gyerekeknél is kialakul a függőség, egyre nagyobb kényszert éreznek arra, hogy a képernyőre tapadjanak, ez pedig rontja a koncentrációs képességüket, és ezzel egyidejűleg az iskolai teljesítményüket is.
Dr. Sigman szerint egyébként az iskolán kívül sem szabadna a szülőknek engednie, hogy a gyerekek a monitorhoz nőjenek – azon túl, hogy természetesen érdemes megválogatni, milyen programokat használhat például egy kisiskolás, a kutató szerint napi két órában kellene maximalizálni az időt, amikor a gyerek a számítógép előtt ül, vagy tabletet, okostelefont szorongat a kezében.