VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Ha ősz, akkor előkerülnek a jó öreg, klasszikus őszi-téli alapanyagok, mint szőlő, sütőtök, gesztenye, fahéj és szegfűszeg. Az utóbbi években szerintem mindannyian megtanultunk nyitottan állni az alapanyagok hagyományostól eltérő felhasználásához – elég, ha csak a vegán, nyers süteményekre vagy a maglisztekre gondolunk. Tehát nem nagy újdonság az sem, hogy a sütőtököt nem csak sütve vagy levesnek érdemes fogyasztani, hanem akár kekszet is készíthetünk belőle!
A sütőtök élettani hatásait tekintve magas rost- és vitamintartalma miatt kedvelt. Gyulladáscsökkentő és béltisztító hatása is van, valamint pattanásos bőr kezelésére kifejezetten ajánlott.
Aki diétára adja a fejét, tudja, hogy a túl sok szénhidrátbevitel az egyik legnagyobb ellenségünk. De persze azt is megtanultuk, hogy vannak jó és rossz szénhidrátok. A jó szénhidrátok közé általában a növényi, alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat soroljuk, melyek lényege, hogy nem emelik meg túlzottan a vércukorszintünket fogyasztás után. Ilyenek a babfélék, hüvelyesek, különböző gyökérfélék (cékla, karalábé, retek), és a sütőtök.
Alapanyagként a legjobb tulajdonsága, hogy a belőle készült ételek igazán krémesek lesznek, és csodálatos színt kölcsönöz nekik a benne található béta karotin miatt. Emellett jellegzetes, ám nem túl erős ízének köszönhetően jól fűszerezhető, mégis különleges ízvilágot eredményez.
A sütőtök legjellegzetesebb fűszerei a fahéj, a gyömbér, a szerecsendió, a szegfűszeg és a vanília. Ezeket fogjuk használni a következő keksz elkészítéséhez is, mely mennyei illatokat fog varázsolni a konyhádba.
Hozzávalók:
- 1,5 bögre (2 dl-es) teljes kiőrlésű zabliszt,
- 1 bögre zabpehely,
- 0,5 teáskanál só,
- 1 teáskanál szódabikarbóna,
- 0,5 teáskanál sütőpor,
- 2 teáskanál fahéj,
- 0,5 teáskanálőrölt szerecsendió,
- 0.25 teáskanál őrölt gyömbér,
- 4 ek kókuszzsír,
- 2 db tojás,
- 120 g eritrit,
- 0,5 kg sütőtök (kb 1/4 tök),
- 2 kávéskanál őrölt vanília kivonat,
- dió, mazsola a díszítéshez.
Elkészítés:
- A sütőtököt süsd meg 200 fokos sütőben 20-30 perc alatt.
- Ha megsült, vágd le a héját és egy robotgép segítségével kezdd el pürésíteni.
- A sütőt közben melegítsd elő 175 fokra.
- A lisztet, a zabpelyhet, a sót, a fahéjat, a szerecsendiót, a gyömbért, a szódabikarbónát és a sütőport keverd össze egy edényben.
- Add a tojást, a kókuszzsírt, az eritritet és a vaníliát a sütőtökpüréhez és hagyd, hogy a gép jól összedolgozza.
- Adagonként add hozzá a száraz hozzávalókat.
- Egy krémes, ragacsos állagú tésztát kell kapnod – ha úgy ítéled meg, hogy túl száraz lenne, akkor adj hozzá pici vizet, ha pedig túl folyós, még egy kis zablisztet.
- Egy kanál segítségével tegyél diónyi halmokat a sütőpapírral bélelt tepsibe, és ujjal nyomkodd szét őket keksz formájúra.
- Nyomkodj a tetejére diót, mazsolát, vagy ami eszedbe jut. 🙂
- Süsd 175 fokon 15-20 percig (attól függ, hogy mekkora kekszeket formáltál).
Tipp: Érdemes a tésztát fahéjas „cukorral” megbolondítani sütés előtt. Ehhez 4-5 evőkanál eritritet keverj össze 1-2 teáskanál fahéjjal, és szórd meg vele a kekszeket, mielőtt berakod a sütőbe. Persze a művelet nélkül is isteni.