Egy női ciklus nem csupán a menstruációt jelenti – sokkal több annál. Sorozatunkban Lazaridisz Georgina segít nekünk felfedezni ezt az összetett világot, szakértelme által közelebb kerülhetünk saját testünk megértéséhez és természetes ritmusának támogatásához.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Gina, boldoggá tesz, hogy veled készíthetem el ezt a minden nő számára fontos témát érintő, háromrészes interjúsorozatot! Az első részben arról fogunk beszélgetni, hogyan alakíthatjuk át kapcsolatunkat a ciklusunkkal, és hogyan segíthet mindez egy teljesebb, harmonikusabb élet kialakításában. Kezdésként kérlek, mutatkozz be a Bien olvasóinak! Mivel foglalkozol, és hogyan segítesz a nőknek a mindennapokban?
Gina: Lazaridisz Georgina Sofia vagyok, ciklusszinkron és termékenységtudat oktató. 2018-ban kezdtem el mélyebben érdeklődni a női hormonális egyensúly iránt és elsősorban külföldről hoztam a tudásomat, mivel ekkoriban itthon még nem igazán foglalkozott ezzel a témával senki.
Akkoriban hormonális fogamzásgátlót szedtem, amit szerettem volna abbahagyni, viszont tartottam tőle, hogy a gyakori súlyproblémáim felerősödnek vagy még rosszabbak lesznek. Ahogy gyarapítottam a tudásomat, felfedeztem, hogy a hormonális egyensúly szorosan összefügg az egészséges táplálkozással és életmóddal.
Ebben az időszakban ismertem fel, hogy a menstruációs ciklusunk az „ötödik életjelünk” és idővel ötvöztem a ciklushoz kapcsolódó ismereteimet a táplálkozási tanulmányaimmal, miközben szimptotermális módszer oktató is lettem.
2019-ben létrehoztam egy tanfolyamot, amelyben a cikluskövetést, vérképelemzést és az alap endokrinológiát kombináltam, ez volt a ciklusszinkron tanfolyamom. A ciklusnaplón keresztül és általános klinikumban végzett diagnosztikával keverve segíteni tudtam a nőknek helyreállítani a hormonális egyensúlyukat, és számos sikeres eredményt értünk el együtt.
Ezek szerint megalkottad a saját módszeredet és itthon is népszerűsíteni kezdted ezt a témát. Hogyan tapasztalod: elfogadóak ezzel kapcsolatosan a nők? Egyáltalán hogyan viszonyulnak manapság a ciklusukhoz?
Gina: Akik hozzám jönnek, már nyitottabbak a témára. Én szeretek nyíltan beszélni erről, „szégyentelenül”, viszont közben tudom, hogy a tabusítás egy létező dolog. Szerintem organikusan egyre több nő szeretne önmagáról és a ciklusáról is többet tudni, bár még mindig nagyon kevesen tudnak eleget erről a témáról. Például egy friss amerikai felmérés szerint 2023-ban a nők mindössze 3%-a volt képes pontosan meghatározni az ovulációját. Ez azért elég beszédes, nem?
Ez sajnos valóban egészen elenyésző. Azt mondod, hogy a nők többségre kezd nyitottá válni a témára. De mit tapasztalsz akkor, amikor valaki hozzád érkezik konzultációra? Milyen a hozzáállása, rálátása akkor és milyen, amikor távozik? Mit értek el közös munkával?
Gina: Amikor egy nő hozzám érkezik, gyakran még fél vagy fenntartásokkal kezeli saját testének természetes jeleit, például a méhnyaknyákot vagy a vérzést. Egyértelműen azt látom, hogy a közös munka során és a cikluskövetés révén mindenki egyre magabiztosabbá válik, és megtanulja jobban megérteni önmagát. Ezek a nők azt tapasztalják, hogy az önismereti folyamat felszabadító élmény, amely gyökeresen megváltoztatja az életüket. A félelmeik eltűnnek, magabiztosabbá és kíváncsibbá válnak önmagukkal szemben, ami végső soron jobb kapcsolódást eredményez a testükkel és a lelkükkel egyaránt.
Úgy tűnik, ez az egyetlen kis kirakós darab sokaknak hiányzik a teljes képhez. A ciklusunkhoz való kapcsolódás tehát nemcsak testi, hanem mentális és érzelmi felszabadulást is jelent?
Gina: Igen, abszolút! Sokszor van, hogy a nők sírnak, amikor először megértik, mi zajlik a testükben, és ezt valaki visszaigazolja, megerősíti nekik. Ettől kezdve megállíthatatlanok lesznek! Az önbizalom visszatér, és teljesen másképp viszonyulnak a testükhöz.
Említetted, hogy a menstruáció az „ötödik életjelünk”. Beszélsz erről még egy kicsit?
Gina: A menstruációs ciklust az „ötödik életjelnek” tekinthetjük, bár a cikluson belül az ovuláció az, ami pontos visszajelzést ad a nők általános egészségi állapotáról. Ez nemcsak a fogantatás miatt fontos, hanem azért is, mert ha a ciklusunk rendben van, az jelzi, hogy a testünk is jól működik. Azonban, ha eltérés tapasztalható, az egy korai figyelmeztetés lehet, hogy valami nincs rendben – intő jel még azelőtt, hogy komolyabb probléma alakulna ki.
Így sokkal hamarabb visszaállítható az egyensúly, mintha évekig figyelmen kívül hagynánk a jeleket. Például a cikluskövetéssel akár a rák vagy a cukorbetegség is megelőzhető, mert a korai tünetek alapján időben tudunk cselekedni.
A cikk folytatódik, lapozz!