Egy női ciklus nem csupán a menstruációt jelenti – sokkal több annál. Sorozatunkban Lazaridisz Georgina segít nekünk felfedezni ezt az összetett világot, szakértelme által közelebb kerülhetünk saját testünk megértéséhez és természetes ritmusának támogatásához.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
Gina, boldoggá tesz, hogy veled készíthetem el ezt a minden nő számára fontos témát érintő, háromrészes interjúsorozatot! Az első részben arról fogunk beszélgetni, hogyan alakíthatjuk át kapcsolatunkat a ciklusunkkal, és hogyan segíthet mindez egy teljesebb, harmonikusabb élet kialakításában. Kezdésként kérlek, mutatkozz be a Bien olvasóinak! Mivel foglalkozol, és hogyan segítesz a nőknek a mindennapokban?
Gina: Lazaridisz Georgina Sofia vagyok, ciklusszinkron és termékenységtudat oktató. 2018-ban kezdtem el mélyebben érdeklődni a női hormonális egyensúly iránt és elsősorban külföldről hoztam a tudásomat, mivel ekkoriban itthon még nem igazán foglalkozott ezzel a témával senki.
Akkoriban hormonális fogamzásgátlót szedtem, amit szerettem volna abbahagyni, viszont tartottam tőle, hogy a gyakori súlyproblémáim felerősödnek vagy még rosszabbak lesznek. Ahogy gyarapítottam a tudásomat, felfedeztem, hogy a hormonális egyensúly szorosan összefügg az egészséges táplálkozással és életmóddal.
Ebben az időszakban ismertem fel, hogy a menstruációs ciklusunk az „ötödik életjelünk” és idővel ötvöztem a ciklushoz kapcsolódó ismereteimet a táplálkozási tanulmányaimmal, miközben szimptotermális módszer oktató is lettem.
2019-ben létrehoztam egy tanfolyamot, amelyben a cikluskövetést, vérképelemzést és az alap endokrinológiát kombináltam, ez volt a ciklusszinkron tanfolyamom. A ciklusnaplón keresztül és általános klinikumban végzett diagnosztikával keverve segíteni tudtam a nőknek helyreállítani a hormonális egyensúlyukat, és számos sikeres eredményt értünk el együtt.
Ezek szerint megalkottad a saját módszeredet és itthon is népszerűsíteni kezdted ezt a témát. Hogyan tapasztalod: elfogadóak ezzel kapcsolatosan a nők? Egyáltalán hogyan viszonyulnak manapság a ciklusukhoz?
Gina: Akik hozzám jönnek, már nyitottabbak a témára. Én szeretek nyíltan beszélni erről, „szégyentelenül”, viszont közben tudom, hogy a tabusítás egy létező dolog. Szerintem organikusan egyre több nő szeretne önmagáról és a ciklusáról is többet tudni, bár még mindig nagyon kevesen tudnak eleget erről a témáról. Például egy friss amerikai felmérés szerint 2023-ban a nők mindössze 3%-a volt képes pontosan meghatározni az ovulációját. Ez azért elég beszédes, nem?
Ez sajnos valóban egészen elenyésző. Azt mondod, hogy a nők többségre kezd nyitottá válni a témára. De mit tapasztalsz akkor, amikor valaki hozzád érkezik konzultációra? Milyen a hozzáállása, rálátása akkor és milyen, amikor távozik? Mit értek el közös munkával?
Gina: Amikor egy nő hozzám érkezik, gyakran még fél vagy fenntartásokkal kezeli saját testének természetes jeleit, például a méhnyaknyákot vagy a vérzést. Egyértelműen azt látom, hogy a közös munka során és a cikluskövetés révén mindenki egyre magabiztosabbá válik, és megtanulja jobban megérteni önmagát. Ezek a nők azt tapasztalják, hogy az önismereti folyamat felszabadító élmény, amely gyökeresen megváltoztatja az életüket. A félelmeik eltűnnek, magabiztosabbá és kíváncsibbá válnak önmagukkal szemben, ami végső soron jobb kapcsolódást eredményez a testükkel és a lelkükkel egyaránt.
Úgy tűnik, ez az egyetlen kis kirakós darab sokaknak hiányzik a teljes képhez. A ciklusunkhoz való kapcsolódás tehát nemcsak testi, hanem mentális és érzelmi felszabadulást is jelent?
Gina: Igen, abszolút! Sokszor van, hogy a nők sírnak, amikor először megértik, mi zajlik a testükben, és ezt valaki visszaigazolja, megerősíti nekik. Ettől kezdve megállíthatatlanok lesznek! Az önbizalom visszatér, és teljesen másképp viszonyulnak a testükhöz.
Említetted, hogy a menstruáció az „ötödik életjelünk”. Beszélsz erről még egy kicsit?
Gina: A menstruációs ciklust az „ötödik életjelnek” tekinthetjük, bár a cikluson belül az ovuláció az, ami pontos visszajelzést ad a nők általános egészségi állapotáról. Ez nemcsak a fogantatás miatt fontos, hanem azért is, mert ha a ciklusunk rendben van, az jelzi, hogy a testünk is jól működik. Azonban, ha eltérés tapasztalható, az egy korai figyelmeztetés lehet, hogy valami nincs rendben – intő jel még azelőtt, hogy komolyabb probléma alakulna ki.
Így sokkal hamarabb visszaállítható az egyensúly, mintha évekig figyelmen kívül hagynánk a jeleket. Például a cikluskövetéssel akár a rák vagy a cukorbetegség is megelőzhető, mert a korai tünetek alapján időben tudunk cselekedni.
Ezek szerint a cikluskövetés egy nagyon komoly előrejelző eszköz lehet a kezünkben.
Gina: Pontosan! A cikluskövetés valóban egy komoly előrejelző eszköz. Ha orvosdiagnosztikai módszerek mellé tesszük, akkor a vizsgálatok fókuszát is pontosítani tudjuk. Elérhetjük, hogy pl. 10 lehetséges ok helyett csak 2-3-ra kelljen koncentrálni, és máris gyorsítjuk a folyamatot, szűkíteni tudjuk, milyen vérvizsgálatra vagy további tesztekre van szükség. Ezáltal célzottabban haladhatunk a probléma gyökerének felderítésében, és jóval előbb juthatunk eredményre.
Mit tapasztalsz, ha valaki elmegy egy ciklusnaplóval egy nőgyógyászati rendelésre? Hogyan fogadják? Mennyire nyitottak, befogadóak erre az orvosok?
Gina: Azt látom, hogy amikor egy nő a ciklusnaplójával megy orvosi rendelésre, változó fogadtatásra talál. Úgy gondolom ugyanakkor, hogy egy nagyon jó szűrő, miként reagál a választott orvos. Ha elutasító és azt mondja, hogy „ez hülyeség”, akkor nem tiszteli azt, hogy a nő többet szeretne tudni a saját testéről. Viszont, ha az orvos együttműködő és nyitott, akkor a napló rengeteget segíthet a diagnózis felállításában. Eldönthetjük, kihez fordulunk szívesen, mint páciens…
A ciklusszinkron fogalma szintén sokszor előkerül a munkádban. Kérlek, mesélj róla! Mi ez pontosan, és egyáltalán miért fontos a nők számára, hogy megértsék a saját ciklusukat?
Gina: A ciklusszinkron tulajdonképpen azt jelenti, hogy a nők megtanulják megérteni és követni a saját ciklusukat. Az első lépés már az, hogy tudják: a menstruációs ciklus nem csak az a pár nap, amikor vérzésük van. A nők többsége azt hiszi, hogy a ciklus ennyit jelent, és – tegyük hozzá – én is így gondoltam 31 éves koromig. A ciklus minden napját fontos megérteni, mert ez nem csak az orvosi vizsgálatok időzítését befolyásolja, hanem azt is, hogy tudjuk, mire számíthatunk a saját testünktől.
A ciklus szakaszainak követése és megértése azért is olyan fontos a jelenben, mert hosszú ideig a tudomány egyszerűen nem foglalkozott a termékeny korú nőkkel, mivel „kiszámíthatatlannak” tartották őket a hormonális változások miatt. Csak 2012-től kezdtek el velünk foglalkozni a tanulmányok, de akkor is inkább a menopauza után lévő nőket, a tablettát szedőket vagy a várandósokat vizsgálták.
A ciklusra vonatkozó tanulmányokról beszélünk, ugye?
Gina: Képzeld, nem! A nőkről szóló tanulmányokról és ez annyira durva! A nők testére vonatkozó kutatásokkal kapcsolatban hosszú ideig jelentős hiányosságok voltak. Gyakorlatilag minden gyógyszert, kezelést, amit nők számára fejlesztettek ki, menopauzában lévő, vagy hormonális fogamzásgátlót szedő nőkön tesztelték. 2012 előtt nem nagyon voltak olyan felmérések, amelyek a termékeny korú nők ciklusát is figyelembe vették volna. Pedig a ciklus olyan alapvető része a női test működésének, hogy sosem lenne szabad kihagyni a vizsgálatokból!
Nem a menstruáció késik ugyanis sosem, hanem az ovuláció, és ha ezt követjük, felismerjük, akkor az is feltűnik majd, ha a szakaszok hosszában vagy minőségében eltérés adódik. Így korai figyelmeztetést kapunk arról, ha valami nincs rendben a testünkben, és sok esetben időben tudunk lépéseket tenni anélkül, hogy műtétre vagy komolyabb beavatkozásra lenne szükségünk a jövőben.
Ki tudnál emelni néhány jellegzetességet az egyes fázisokban? Vannak követhető minták a mindennapi energiaszintünket és érzelmi állapotunkat tekintve? Figyelembe véve természetesen, hogy nincs két egyforma nő.
Gina: Valóban minden nőnél eltérőek lehetnek a ciklus tapasztalatai, de azért vannak általános minták, amelyeket megfigyelhetünk az egyes fázisokban. Ezek segítenek megérteni, hogyan hatnak a hormonok az energiaszintünkre és az érzelmi állapotunkra a ciklus különböző szakaszaiban.
A ciklus első napja a vérzés első napja, ez a menstruációs fázis (belső tél). Ebben az időszakban a nemi hormonok a legalacsonyabb szinten vannak, ezért gyakran fáradtabbnak, introvertáltabbnak érezzük magunkat. Ilyenkor a testünk „elenged”, méhnyálkahártyánk megtisztul és érdekes módon energetikai, valamint hormonális szempontból is ekkor hasonlítunk leginkább a férfiakra. Ez az időszak ideális a természethez való kapcsolódáshoz, a befelé forduláshoz.
A menstruáció után a tüszőérés időszaka következik, ez a follikuláris fázis (belső tavasz), mikor az ösztrogénszint emelkedni kezd. Energikusabbak, optimistábbak és nyitottabbak vagyunk a külvilág felé. Ez a szakasz az újrakezdésé, amikor fizikailag és mentálisan is feltöltődünk, készen állunk új dolgokra és a nyitottsághoz mérten átalakul az agyi hozzáállásunk is. Az ösztrogén segít abban, hogy magabiztosabbnak és vonzóbbnak érezzük magunkat.
A ciklus csúcspontja az ovulációs fázis (belső nyár). Ilyenkor az ösztrogén hormon szintje a legmagasabb, a szervezetünk még intenzívebben készül a fogamzásra. Ebben a szakaszban az energiaszintünk, a társasági kedvünk és a kreativitásunk tetőzik. Pozitívabbak és közvetlenebbek vagyunk, erős vágyat érzünk a kapcsolódásra, és fizikailag is csúcsformában vagyunk. A ciklus utolsó szakasza a luteális fázis (belső ősz). Az ovuláció után a progeszteronszint megemelkedik, és a test elkezd úgy viselkedni, mintha teherbe esett volna. Minden egyes hónapban! Ez a szakasz stabilabb, fix, de gyakran tapasztalhatunk ingerlékenységet, fáradtságot, illetve megnövekedett étvágyat.
A társadalom kevésbé szereti ezt az időszakot, mert ilyenkor kevesebb energiánk van kifelé irányuló tevékenységekre – pedig ezt jó eséllyel megszokták és elvárják tőlünk állandóan. És ez az egyik legnagyobb gond! A luteális szakasz tisztelete fontos lenne, hiszen sok hormonális probléma abból ered, hogy figyelmen kívül hagyjuk testünk természetes igényeit ebben az időszakban.
Nem lassítunk?
Gina: Nem lassítunk, nem eszünk normálisan, helyesen, nem veszünk magunkhoz elég mikrotápanyagot. A méhnyálkahártya felépülését természetesnek vesszük, pedig ez egy nagyon összetett folyamat és többek között rengeteg fehérjét igényel, aminek meg kell jelennie az étrendünkben is.
Ebben a szakaszban jelentkeznek a sokak által jól ismert PMS tünetek is?
Gina: Ha már elbillenés van, akkor igen. A PMS (premenstruációs szindróma) tünetei gyakran a luteális fázisban válnak intenzívvé, különösen akkor, ha valamilyen egyensúlytalanság áll fenn a hormonok között. Ha van egy elbillenés, akkor ezek a tünetek intenzívebben érezhetők, például ingerlékenység, fáradtság, vagy éppen fokozott édességvágy formájában.
Az jár a fejemben, hogy egy átlagos nő életébe, a munkája és a napi feladatai mellett, mégis hogy kivitelezhető mindez?
Gina: A cikluskövetés és a ciklusszinkron életmód egy rugalmas módszer, nem kell mereven követni, inkább az a fontos, hogy igazodjon az életmódunkhoz. Például, ha valaki nem tudja minden reggel pontosan mérni a testhőmérsékletét, az még nem jelenti azt, hogy a cikluskövetés ne lenne értékes számára. Lehet, hogy valaki csak annyit tud változtatni, hogy megfigyeli a nyákja változásait, a hőjét és emellé mondjuk csak a luteális fázisát támogatja meg. De már ez is hatalmas lépés, amit a saját egészségéért és kiegyensúlyozottságáért tehet.
Ezt az egészet annyira előremutatónak érzem, mert ha ezt tanítanák a nőknek, akkor nem csupán a hormonális fogamzásgátlást tehetnénk le, hanem a nem kívánt várandósságok, abortuszok számra is jelentősen csökkenni tudna.
Gina: Fontos gondolat, amit felvetettél! Sokan valóban csak a babatervezéshez kötik a cikluskövetést, pedig ennél jóval többre is alkalmas. A szimptotermális módszer, amely figyelembe veszi a méhnyaknyák állapotát és a testhőmérséklet változásait, sokkal összetettebb, mint az egyszerű „hőmérős módszer”. Előbbivel a termékeny időszakokat pontosan meg tudjuk határozni, így fogamzásgátlásra is megbízhatóan használható. Nálam még senki nem lett terhes, aki nem akart, pedig már 6 éve ezt tanítom!
Az online olvasgatás és az oktató által vezetett tanfolyamok közötti különbséget viszont érdemesnek tartom kiemelni: tapasztalataim szerint azok, akik szakértő segítségével tanulják meg a cikluskövetést, sokkal magabiztosabban és helyesebben alkalmazzák a módszert.
Különösen ajánlom, hogy aki mélyebben szeretne elmerülni ebben a témában, nézze meg a Gaia TV–n található „The Business of BirthControl” című dokumentumfilmet, amely bemutatja a hormonális fogamzásgátlás körüli kérdéseket.