Ha te nem dohányzol, akkor máris tettél egy lépést az egészséged megőrzéséért. De ha mégis, vagy egy hozzád érkező vendég esetleg mégis rágyújtott az otthonodban, esetleg olyan használt bútor tetszett meg, aminek füstös a szaga, akkor ne aggódj, nincs minden veszve! Lehetnek újra jóillatúak a bútoraid, a jövőben pedig próbálj meg figyelni arra, hogy amennyire csak lehet, tőlük és tőled is kerüljön távol a cigarettafüst.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 Vesd be a szódabikarbónát
Szódabikarbónát tartani otthon mondhatni kötelező, hiszen annyi mindenre használhatjuk. Ami a bútoraink illatát illeti, akár egy tálban teszel rájuk egy adag szódabikarbónát, akár közvetlenül rájuk szórod - és később összeporszívózod - segíthet elnyelni szinte bármilyen kellemetlen szagot, a cigarettafüstöt is beleértve.
Te sem tudod, mihez kezdj a kávézaccal? A szemetesben bizony nem érdemes dobnod, ugyanis számos módon felhasználhatod, a komposztálást és igen, a szagtalanítást is beleértve. Csak öntsd egy tálba, majd tedd óvatosan a bútoraidra. A legjobban azoknál a daraboknál működik, amelyeknek az anyaga nem szövetből készült.
Ha teheted, a cigarettafüstös bútorokat egy kis időre hagyd a szabadban, hogy a friss levegő végezhesse a munkáját. Csak arra figyelj, hogy ne közvetlen napfényre kerüljenek, és az esőtől és a magas páratartalomtól is óvva legyenek, ellenben sérülés keletkezhet rajtuk vagy eldeformálódhatnak.
A régi, gyűrött újságpapírok sok háztartásban a szemetesben végzik, pedig bőségesen van mód arra, hogy még hasznukat vegyük. Ha például egy nagy kupacban a bútoraink közelébe kerülnek, akkor hatékony szagfogók lehetnek, de az ablakok tisztításakor vagy festéskor is a segítségedre lehetnek.
Van otthon egy tiszta szórófejes flakonod és vodka is? Akkor tölts a vodkából a flakonba, és óvatosan permetezz belőle a cigarettafüstös bútorok felületére. Elővigyázatosságból először a bútorok egy olyan részén próbálj ki, amelyik nincs szem előtt, majd ha nem tapasztalsz semmilyen elváltozást az anyagukon, akkor használhatod a többi részükön is. Ez a trükk egyébként a kellemetlen szagú ruhákkal is csodát tehet.
A tömörfa bútorok és az olyan anyagok esetében, amelyek nem színeződnek el, jó lehet az a szagtalanító módszer is, ha egyenlő arányban összekeversz egyenlő arányban hidrogén-peroxidot és vizet egy tiszta szórófejes palackban, majd szintén egy nem szem előtt lévő részükön végzett teszt után bepermetezed vele a bútorokat, utána pedig a teljes felületüket szárazra törlöd.
Azoknál a bútoroknál, amelyeknek az anyaga lehetővé teszi az átfestésüket, nyugodtan elgondolkozhatsz egy új dizájnon is, ugyanis amellett, hogy ilyen módon modernizálhatod a bútoraidat, erőteljesen elnyomható a cigarettafüst szaga is. Előtte azonban fontos, hogy alaposan tisztítsd le az adott bútort, majd enyhén csiszold is meg, vagy legalább alaposan töröld le a felületét a minél erőteljesebb tapadás érdekében.
Ha van gőztisztítód a szőnyegeidhez, akkor megpróbálkozhatsz azzal is, hogy kipróbálod a bútoraidon is. A gőz ugyanis gyakorlatilag minden szöveten át tud hatolni, közben pedig kitisztítja és fertőtleníti azokat. Ha nincs, sok boltban olcsón bérelhetők is.
Összességében tehát jó néhány módja van annak, hogy megszabadítsd a bútoraidat a cigarettafüsttől. Ha pedig egy módszer nem bizonyul elég eredményesnek, akkor próbálkozz meg egy újabbal. Előbb vagy utóbb szinte biztos, hogy meg tudsz majd szabadulni a cigarettafüsttől.