Célkitűzések nélküli év elé nézünk – Van értelme fogadalmat tenni? 

Célkitűzések nélküli év elé nézünk – Van értelme fogadalmat tenni? 

Címlap / Életmód / Lélek / Célkitűzések nélküli év elé nézünk – Van értelme fogadalmat tenni? 

Ahogy közeledik az évvége, egyre többen gondolkodnak azon, van-e értelme újévi fogadalmat tenni. Egy friss felmérés szerint azonban minduntalan kevesebben hódolnak ennek a tevékenységnek.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Felmerül a kérdés: van értelme fogadalmat tenni egy olyan világban, ahol a célokhoz való ragaszkodás egyre nehezebbnek tűnik? A 2000 felnőttet vizsgáló tanulmányban úgy nyilatkozott a megkérdezettek csaknem fele, hogy szándékosan, tudatosan döntött úgy, hogy megszegi újévi fogadalmát. Mindössze 5% tartotta egész évben elhatározásait.

Az Almond Breeze megbízásából készült felmérés tehát egyértelműen mutatta, hogy az emberek továbbra is érdeklődnek a fogadalmak iránt, amit jellemzően újévkor tesznek meg, azonban egyre többen elveszítették hitüket ebben a rituáléban sőt, sokan egyenesen feleslegesnek tartják.

Miért nem működnek a fogadalmak?

A kutatás rávilágított arra, hogy az emberek elhatározásai mögött számos kihívás és nehézség áll. A válaszadók 40%-a úgy érzi, hogy túlzott nyomás nehezedik rá az elhatározásai kapcsán, míg 34% szerint az újévi fogadalmak hosszú távon semmilyen eredményt nem hoznak. Ennyien voltak azok is, akik szerint a fogadalmak megtartása túl sok erőfeszítést igényel. A válaszadók 38%-a állítja, hogy nem érzi magát eléggé motiváltnak a változtatásra, fogadalom, elhatározás ide vagy oda. 25%-uk pedig azt mondta, ahogy beindul az év, megváltoznak a prioritások és így már nem tudják tartani elhatározásaikat. 23%-uk egyszerűen megfeledkezik arról, mit is fogadott meg az újév hevében.

Az eredmények nem meglepőek, tekintettel arra, hogy a válaszadók 43%-a bevallotta, direkt, rossz érzés nélkül szegte meg az újév során tett fogadalmát, ráadásul ezt az arányt a millenniumiak még túl is szárnyalták a maguk 57%-ával.

gpointstudio/istockphoto.com

Apropó, generációk!

Generációs szempontból érdekes különbségek mutatkoznak a célok kitűzésében. Az adatok szerint a Z generáció 67%-kal és a millenniumiak 71%-kal kiemelkednek a célok kitűzésében, ráadásul ezek a generációk azok, akik nagyobb valószínűséggel fontolgatják a fogadalmak újravállalását akkor, ha korábban elbuktak vagy nem értek a projekt végére. 

A Z generáció tagjai 55%-ban pénzügyi célokat tűznek ki, ami sokak szerint nagyon meglepő. Az talán nem annyira meghökkentő, hogy a millenniumiak elsősorban az étkezésekkel kapcsolatos elhatározásokra összpontosítanak. Az X generáció és a baby boom képviselői a hagyományosnak tekinthető, az általános egészségi állapotuk javítását célzó fogadalmakra koncentrálnak.

Akkor most teszünk fogadalmat vagy nem?

Dacára annak, hogy a válaszadók nagy arányban irreálisnak és feleslegesnek tartják a fogadalmakat, 2024-re mégis 52%-uk tervezi, hogy újabb célokat tűz ki maga elé. Ez tehát azt sugallja, hogy az emberek továbbra is érdeklődnek a személyes fejlődési lehetőségek iránt, de a hagyományos fogadalmak már nem feltétlenül felelnek meg az elvárásoknak – legalábbis nem a jelenlegi formájukban. Ezt mutatja az is, hogy a megkérdezettek 70%-a érdeklődik a korábbi fogadalmai iránt, csupán más megközelítésben. 

Úgy tűnik, tudatosabbak lettünk az elmúlt években és reálisabbá váltak a céljaink. Ezt támasztja alá, hogy a legtöbb válaszadó egyetértett azzal, hogy könnyebb fokozatosan változtatni az életmódunkban, mint egyetlen nagy változtatással, egyetlen újévi fogadalommal.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!