Mindegyikünk találkozott már élete során legalább egyszer valamilyen kellemetlen bőrproblémával. Ezek általában ártalmatlan gondok, melyekre elegendő a felületi kezelés, és szerencsére ma már nagyon sok kozmetikum közül válogathatunk, melyek segítenek bőrünk egészségének megőrzésében. Ha azonban az egyes bőrproblémák nem múlnak el a folyamatos otthoni vagy kozmetikus általi kezelés ellenére sem, érdemes elgondolkodnunk, hiszen lehet, hogy valamilyen hormonproblémával küzdünk, és ezt próbálja bőrünk jelezni!
A különböző pattanások és egyéb bőrproblémák rendkívül zavaróak tudnak lenni és nagyon nagy fejtörést okoznak mindig – mind a kezelés módját, mind a meghúzódó okokat tekintve. Ugyanis nincs is annál rosszabb, mint amikor készülnénk valahova, és a tükörbe nézve elborzadva látjuk, hogy már megint egy újabb gyulladt pötty éktelenkedik az arcunkon, esetleg hátunkon, a dekoltázson vagy akár a nyakon. A mindennapokat megkeserítő bőrhibák folyamatos velejárói életünknek.
Szervezetünk fokozott terhelése, az állandósult stressz, az egészségtelen életmód és a mozgás hiánya csak néhány azok közül az okok közül, amik a háttérben állhatnak. Olykor sokkal súlyosabb problémákról van ugyanis szó, hiszen bőrünk betegségeinek hátterében sajnos egyre többször valamilyen hormonzavar áll. Cikkünkben a különböző panaszokat és szervezetünk azokra adott válaszreakcióját foglaltuk össze.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/4 Akné
Azt gondolnánk, hogy az akne, azaz a bőrgyulladás, a pattanás és a mitesszerek csak a pubertás korosztály állandó vendégei, azonban ez a feltételezés mára már igen téves, hiszen a felnőttek is egyre gyakrabban találkoznak ezekkel a panaszokkal. Nem mindig az egészségtelen ételek elfogyasztása, a zsíros haj bőrünkkel való érintkezése vagy a nem megfelelő arcápolás eredményei ugyanis ezek a pöttyök, hanem előfordul, hogy szervezetünk szórakozik velünk.
Ha pórusaink kitágulnak és szervezetünk több faggyúmirigyet termel a kelleténél, könnyen pattanásos lehet a bőrünk. A zsíros felület baktériumok és szennyeződések tucatjainak ad otthont. Hormonzavar esetén pattanások figyelhetők meg az állon és az állkapocscsont környékén, ugyanis ekkor a férfi nemi hormonok szintje jócskán megemelkedik.
Ekkor üti fel a fejét a PCOS és az inzulinrezisztencia gyanúja, hiszen ezeknél a betegségeknél magasabb az androgén hormonok jelenléte. A nők magas androgén szintje endokrin rendellenességeket okozhat. Huzamosabb idejű pattanásosság esetén mindig gondoljunk az inzulinrezisztenciára, mely során szervezetünk nem képes megfelelően felhasználni a bennünk termelődött inzulint, így hormonháztartásunk felborul, ezzel vércukorszintünk drasztikus emelkedését okozva. A PCOS hormonális megbetegedés esetén teljes anyagcserezavar áll fenn, folyamatosan magas ösztrogén és androgén hormonszintet generálva.