Szerencsére egyre többet és komolyabban foglalkoznak az evészavarokkal, viszont még mindig sokkal nagyobb teret kap az a fajtája, amely látványos elváltozásokat eredményez a külsőben. Ide soroljuk az anorexiát, bulimiát és orthorexiát, melyek testileg radikális változást okoznak.
Van azonban egy másik alattomos evészavar, amivel mostanában tele van a közösségi média. Ismerkedj meg a Binge eating fogalmával.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A mértéktelen zabálás
Előfordult már veled, hogy nem tudtad kontrollálni az evést, rengeteg ételt magadba tömtél nagyon rövid idő alatt? Akár úgy, hogy nem voltál éhes? Ez még nem jelenti, hogy étkezési zavarral küzdesz, de könnyen fordulhat át egy ártatlan szokás függőségbe. A „binge eating”, vagyis a mértéktelen zabálás legfőbb jellemzője, hogy az illető kegyetlen mennyiségű ételt képes elpusztítani, nagyon rövid idő alatt.
Után pedig jön az unalom, levertség, alacsony energiaszint és sajnos súlyosabb esetben depresszió is. Rendszeresen megígéri magának, hogy ez volt az utolsó, esetleg még azt is megfogadja, hogy másnap kompenzálásként nem eszik egy falatot sem, majd kezdődik minden elölről.
Tovább gyanakodhatunk evészavarra, ha az illető nem szeret társaságban enni. Kifejezetten kevés az olyan alkalom, amikor bárki is láthatja őt étel közelében. Ennek az a legfőbb oka, hogy nem szeretné szembesíteni a környezetét azzal a mértéktelen mennyiséggel, amit képes elfogyasztani.
Kérdezhetnéd, hogy akkor ezek az emberek miért nem kórosan elhízottak? Mert, hogy sokszor teljesen átlagos testalkattal rendelkeznek. Nem is vékonyak, de nem is túlsúlyosak. Nos, ez azért van, mert ők nem egész nap esznek, legtöbbször az esti órákat választják bűnözéses időszaknak, a nap további részében pedig teljesen jól elvannak étel nélkül. Nyilván ez köszönhető az előző esti tetemes mennyiségű ételnek is, de minden nap egy új kezdet és a cél az, hogy kibírják evés nélkül.
Aztán, ahogy haladunk előre a nap során, jelentkezik az első éhségroham, amit egy tejeskávéval, vagy üdítővel próbálnak elnyomni, majd eljön a pont, amikor már annyira nagy az éhség, hogy gyakorlatilag kontrollálatlan zabálásra készteti a test a gazdáját. Az első falat után pedig nincs megállás, mivel be kell pótolni minden elvesztegetett falatot.