A „belső kerted”, amit egész életedben művelned kell: a bélflóra

A „belső kerted”, amit egész életedben művelned kell: a bélflóra

Címlap / Életmód / Egészség / A „belső kerted”, amit egész életedben művelned kell: a bélflóra

Egészséges szervezet létezhetetlen mikrobiom nélkül. De mi is ez pontosan, hogyan tudod támogatni a működését, és miket szükséges elkerülnöd, ha meg szeretnéd óvni? Ha érdekelnek a válaszok és szeretnéd jobban megérteni azt a különös ökoszisztémát, ami benned él, akkor javaslom, tarts velem.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

A belső kert

A bennünk élő és viruló ökoszisztémát nevezzük mikrobiomnak, ami magában foglalja azt a tápcsatorna teljes szakaszában előforduló természetes életközösséget, amely tartalmaz baktériumokat, gombákat, vírusokat, egysejtűeket, eukarióta parazitákat.

Ez talán furán hangzik, de tőlük nem kell tartani, ők az úgynevezett „jófiúk”, és az egészségünk megőrzéséért felelősek. És még ennél is van jobb, képzeld el, hogy mivel gyakorlatilag minden hatással van rá, így minden egyes emberben más és más a bélflóra összetétele. Legfontosabb jellemzői: teljesen egyedi, rendkívül érzékeny, folyton változásban van, minden fontos dolog tőle függ. 

Harmónia, béke és nyugalom

Összeszokott csapat ez, amelyben minden tagnak megvan a maga helye és szerepe. Optimális esetben a baktériumok vannak többségben, és akkor rend van és béke. Ellenben, ha történik valami nagyon durva behatás, akkor ez az érzékeny összhang felbomlik. A baktériumok eltűnnek a színről, és a gombák kerülnek fölénybe.

Köztük egyébként is évezredes rivalizálás folyik, szóval miután valamivel akaratlanul vagy szándékosan sikerül likvidálnod a baktériumokat, akkor a gombák úgy „gondolhatják”, hogy most eljött az ő idejük, végre rajtuk a sor, megmutathatják, hogy mire képesek. 

Bélflóra egészségének fenntartása
PeopleImages/istockphoto.com

Felfordulás és zűrzavar. Most mit tegyünk?

Nem akarnak semmi rosszat ezek a szegény gombák, de mit tehetnének. Egyszer csak azt veszik észre, hogy társaik, akik normál esetben irányítottak és rengeteg feladatot elvégeztek egyszerűen nincsenek sehol, vagyis vannak, de elpusztultak. Fejetlenség, káosz uralkodik ekkor odabent, senki sem tudja, hogy mi legyen, de valamit lépni kell. Akkor most a gombák vegyék át az irányítást? Persze, próbálják csak ki magukat. De hiába teszik meg a tőlük telhetőt, hamarosan mindenki rájön, hogy ez így nem jó.

Te is érzed nagyon hamar, és rögtön megérted, hogy nem szabad a gombák kezébe adni az irányítást, mert ugyan igyekeznek, mégsem termettek vezetőknek. Másban jók, teljesen más a feladatuk, és hagyni kell, hogy azt végezzék, amihez értenek. Talán te is találkoztál már olyan vezető beosztású emberrel, aki alkalmatlan volt a feladatra, pedig a korábbi pozíciójában kiválóan teljesített.

Jó, hogy vagytok nekünk

Amikor többé-kevésbé rend van, akkor a mikrobiomod nagyon sok fontos dologért felel. Szerepet játszik a fiziológiás folyamatokban, az immunrendszer működésében, a tápanyagok felszívásában, a zsírok és a szénhidrátok hasznosításában, a méregtelenítésben, a neurotranszmitterek működésében, etc.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!