A barlangok egyedi mikroklímája különleges hatással van az emberre. Milyen betegségeket, hogyan gyógyítanak, és hol vannak Magyarországon gyógyító barlangok?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Már az ősemberek is ide jártak gyógyulni
A barlangoknak az egészségünkre tett jótékony hatását állítólag már az ősember is felismerte, a középkorban pedig bizonyos barlangok zarándokhellyé váltak. Réges-régen nem az itteni levegőt, hanem a cseppköveket tartották gyógyhatásúnak.
Például a tiszta, fehér cseppkövet porrá őrölték, hogy a fiatal anya teje feldúsuljon. A barlangterápia mint módszer a 20. században alakult ki, és egyes barlangok gyógybarlang minősítést kaptak.
Fontos tényező a légáramlás mértéke, a felszíni viszonyok és a barlang vize, de főként a levegője. A barlangi hőmérséklet nagyon keveset ingadozik: éves viszonylatban nem haladja meg az egy fokot. Nedvességtartalma 95-100 százalékos, és a benne levő aeroszol, amely a csöpögő víz porladása során keletkezik, lehetővé teszi, hogy az oldott ásványi anyagok a légutakba jussanak.
A felsorolt tulajdonságok gyógyítják a légúti betegségeket: csökkentik a gyulladást és a görcshajlamot, oldják a váladékot. A széndioxid mennyisége a barlangokban tízszerese a felszíninek. Ez serkenti a tüdő légcseréjét, és felszabadítja a légzést. Az enyhe radioaktivitás erősíti az immunrendszert, és fokozza a sejtek anyagcseréjét.
Hazánk barlangjai közül 5 kapta meg a gyógybarlang minősítést: a jósvafői Béke barlang, a tapolcai Gyógybarlang, a budapesti Szemlőhegyi-barlang, a lillafüredi István-barlang és az Abaligeti-barlang.
Ez hazánk és egyben a világ első gyógybarlangja. Hossza 8743 méter, végig patakvíz folyik benne. Terápiás célra 340 négyzetméternyi részt használnak. Már az 1950-es években, a barlang feltárása közben feltűnt, hogy a napokon át a mellig érő 10 fokos vízben dolgozó kutatók nem betegnek meg, és a lázas, beteg dolgozók is „gyógyultan” jönnek ki.
Bebizonyosodott, hogy a barlang levegőjében található több mint 70 fajta penészgomba némelyike nagy hatású antibiotikumot termel. A barlangból nyert kondenzvízben magas az oldott kalciumtartalom, mely a nyálkahártyákkal érintkezve görcsoldó, gyulladáscsökkentő, nyákoldó hatású. A barlang levegője nagyon magas pára- és sótartalmú, teljesen pormentes, ezért az asztmában és bronchitiszes jellegű betegségekben szenvedők gyógyítására alkalmas.
A tapolcai Kórház-barlang hossza kb. 300 méter. Levegőjének magas a kalcium- és magnéziumtartalma, mégis inkább a hőmérséklete miatt különleges.
A mélyből előtörő meleg karsztvízforrások miatt a barlang hőmérséklete 17-18 fok körüli, vagyis a hazai barlangoknál melegebb. Gyógyításra a száraz járatokat, az ún. Kórház-barlangot használják.
A budai barlangrendszerhez tartozik. A barlang 2003 óta kerekes székkel is látogatható. Átlaghőmérséklete 12-13 fok, relatív páratartalma 100 százalék körüli. A párakondenzátumban számtalan oldott ásványi anyag van, amelyek összetétele tulajdonképpen a Salvus víznek felel meg.
A barlang gyógyhatású klímájának terápiai hasznosítása a barlang Óriás-folyosójában zajlik, a Szent István Kórház kihelyezett részlegeként.
Bejárata a Palota Szálló közelében található. A Fekete-terem mikroklímája előnyösen hat a krónikus légzőszervi betegségben szenvedőkre. A barlangterápiára alkalmas kúratermet itt alakították ki, amelyet a turisták nem látogathatnak. A terem hőmérséklete 10 fok körüli, relatív páratartalma pedig 80 százalék fölötti.
Az aeroszol kalcium- és magnéziumtartalma jelentős. A barlang levegőjének portartalma, baktérium- és gombaszáma elhanyagolható. A radon szintje alacsony.
Vízszintes irányú légmozgás nincs. A terem természetes légcseréjét a fölötte lévő óriási kürtő biztosítja.
Levegőjének páratartalma 96 százalékos. A párakondenzátumban megfigyelhető magas kalciumtartalom és a radioaktivitás hozzájárul a légzőszervi betegségekben, elsősorban az idült hörghurutban szenvedők gyógyulásához.
A cikk Kardos László A magyar barlangkutatás története című könyve alapján készült.