VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A sleep.org felmérése szerint az amerikaiak nagy része (60 százaléka) nem egyedül alszik és ez a százalék nagy valószínűséggel hazánkban is legalább ekkora. Partnerünkkel nemcsak életünket, hanem az ágyunkat is megosztjuk, aminek bizony van egy nagy hátránya is, méghozzá az, hogy a másik alvási szokásai ránk is kihatnak. És most nem a horkolásról beszélünk, vagy arról, hogy ki húzza le a másikról a takarót és ki foglalja el álmában az ágy nagyobb részét, hanem a cirkadián ritmusról. Ami nem más, mint a napi biológiai óránk, az a nagyjából 24 órás ciklus, ami az élőlények (növények, állatok, emberek) biokémiai, fiziológiai folyamataiban vagy viselkedésében lép fel. Kezdjük ott, hogy a férfiaknak és a nőknek eleve különböző alvási szokásaik vannak. A nők többnyire hamarabb fekszenek és korábban kelnek, mint a férfiak, akár két órával is.
Ha a pároddal nagyon más az alvási ciklusotok, az nemcsak egymás alvásminőségének rovására mehet, hanem az egész kapcsolatra nagy terhet ró. Ha például te már rég aludni szeretnél, de a partnered tévézik, vagy mozgolódik, akkor másnap kialvatlanul kelsz és ingerlékenyebb lehetsz. Az is előfordulhat, hogy kevesebb időt töltötök együtt emiatt.
Hogy ilyenkor mi a teendő? A válasz nem egyszerű, mert a másik alvási szokásait nem tudod egyik napról a másikra a sajátodhoz igazítani, hiszen a szervezet természetes bioritmusának felborítása sosem jó ötlet. Az alábbi öt dolog viszont segíthet abban, hogy közelítsen egymáséhoz az alvásidőtök, illetve legalább ne zavarjátok egymás álmát.
A cikk folytatódik, lapozz!