Bach virágterápia: így tükrözik a virágok a személyiségedet

Címlap / Életmód / Egészség / Bach virágterápia: így tükrözik a virágok a személyiségedet

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Ősidők óta készítenek az emberek gyógyszereket növényi és állati alapanyagokból. A növények és állatok külső megjelenéséből, életmódjából, viselkedéséből, vagyis a növényi formák és színek alapján próbálnak következtetni az általuk képviselt gyógyhatásra. Sok tudós foglalkozott a növények megfigyelésével és szimbolikájával, többek között Paracelsus, majd később Johann Wolfgang Goethe és Edward Bach is.

Ősidők óta készítenek az emberek gyógyszereket növényi és állati alapanyagokból. A növények és állatok külső megjelenéséből, életmódjából, viselkedéséből, vagyis a növényi formák és színek alapján próbálnak következtetni az általuk képviselt gyógyhatásra. Sok tudós foglalkozott a növények megfigyelésével és szimbolikájával, többek között Paracelsus, majd később Johann Wolfgang Goethe és Edward Bach is.

Hasonlóságok

Edward Bach botanikai ismereteire és saját megfigyeléseire támaszkodott.

Intuitív módon ráérzett a növények gyógyító hatásaira, majd megérzéseit és a gyógyító hatást laboratóriumában ellenőrizte.

Számos virágot lerajzolt, tanulmányozta külső megjelenésüket, karakterüket, lelőhelyüket, növekedésüket, és úgy találta, hogy a tulajdonságaik az embereknél is tapasztalható jellegzetességeket is tükrözik.

Például a nyárfalevelek reszketése baljós előérzetre, félelemre emlékeztette.

A virágok tulajdonságaikkal képesek előmozdítani a személyiség változását

Pozitív és negatív állapot

A pozitív állapot az a lelki beállítottság, amikor a személyiség kiegyensúlyozott.

Minden lelkiállapot és magatartásminta jelen lehet az emberben, harmonikus vagy diszharmonikus formában.

Eszenciára akkor van szükség, ha valaki a pozitív állapottól eltérő viselkedést tapasztal, és ez az állapot tudatosodik benne. 

A negatív állapot sokféleképpen megmutatkozhat testi szinten. Bizonyos tendenciák meghatározott lelki beállítottságú embereknél fokozottabban jelentkeznek.

Nem szabad betegségeket virágokkal párosítani, egy-egy betegség esetén több virág is felhasználható

Otthoni gyógymód

A Bach-virágterápia a nyugati országokban nagyon népszerű gyógymód. Sok családban a házi patika része.

Segítségével bárki megtalálhatja betegsége okát, és kezelheti lelki, és az ebből származó testi bajait.

Bach holisztikus szemlélettel dolgozott, és az volt az elve, hogy a betegség testi vetülete az egyén szellemi-lelki körülményeinek megváltozása.

A személyiségen múlik, hogy csak a betegsége tüneteire koncentrál, és azt próbálja megszüntetni, vagy a megtanulandó leckét is figyelembe veszi. 

Egyszerű alkalmazás

A cseppek formájában kapható virágeszenciák alkalmazásához nincs szükség orvosi előképzettségre, anatómiai tudásra.

Az eszenciák vadon élő fák, bokrok és más növények virágaiból készülnek, állati és szintetikus anyagoktól mentesek.

Szedésüket nem lehet túladagolni, nem jön létre mérgezési tünet. Gyerekek számára is biztonságos az alkalmazásuk.

A Bach-virágterápia támogatja más terápiák gyógyhatását, ezért jól kombinálható a hagyományos orvosi és egyéb természetgyógyászati módszerekkel.

Szellemi-lelki okok és alaphibák

A személyiségen belül két alapvető szintet különböztet meg: a hétköznapi ént (egót) és a felsőbb ént.

A betegség akkor alakul ki, amikor az ember nem hallgat felső énjére, és csak azt tartja valóságosnak, ami kézzel fogható, érzékszervekkel észlelhető.

A hagyományos orvoslás nem a beteget, hanem a betegséget kezeli. Bach szerint azonban az egészség nem a tünetek hiányát jelenti.

A tünetek gyors eltüntetésével nem marad lehetőség a valódi, szellemi-lelki okok feltárására, ami az igazi gyógyulást hozza el.

Alaphibáink az Egység ellen irányulnak. Minden testi és lelki baj belőlük fakad. Ezek: a büszkeség, a kegyetlenség, a gyűlölet, az önzés, a tudatlanság, a bizonytalanság és a mohóság.

A gyógyulás nem a negatív lelki hibák elfojtásán, hanem azok meghaladásán alapul.

Büszkeség, gonoszság és gyűlölet

A büszkeség a gondolatok merevsége, az arrogáns viselkedés, ahol az ember a sikert saját érdemének, nem pedig a benne lévő isteni mag áldásának tekinti.

Olyan betegségeket idéz elő, amelyekben a merevség és a ridegség a meghatározó.

A gonoszság az Egység tagadását és hibás értelmezését fejezi ki, mert a mások ellen irányuló cselekedetek ellentétben állnak az Egésszel.

A gonoszságnak a fájdalom a következménye. A gyűlölet ellentétes a szeretettel.

Következménye a magány, a heves indulati kitörések, az idegi fáradtság és a hisztérikus állapotok. 

Önzés, tudatlanság, bizonytalanság, birtoklási vágy

Az önzés az emberekkel szembeni kötelesség tagadása. Folyományaként befelé forduló neurózisok, depresszió-szerű betegségek alakulhatnak ki.

A tudatlanság a tanulás halogatása, vonakodás az Igazság megismerésétől. A bölcsesség hiánya az Igazság meglátásának vagy meghallásának elmulasztása, ami látási vagy hallási problémákat okozhat.

A bizonytalanság akkor jellemző, amikor valaki vonakodik követni fensőbb rendű Énje parancsát. A birtoklási vágy a lelkek szabadságának és egyediségének tagadása.

Olyan betegséget okozhat, ahol az ember saját teste rabjává válik, és a betegség fékezi vágyait.

Cikkünk alapjául Szabó Norbert és Dr. Várhelyi Gábor Bach-virágterápia a mindennapokban ‒ Lelki problémák és gyógyításuk (Virágesszencia Bt., 2006.) című könyve szolgált.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!