A gyerekeknél nagyon fontos a napi rutin betartása – így az esti etap is, amikor mindenki időben lefekszik, megnyugszik, és egy esti mesét követően álomba merül. Olykor azonban előfordul, hogy szeretett csemeténk nem hajlandó elaludni, és még este 8-9 után is egyfolytában pörög. Mi állhat vajon a háttérben, és hogyan tudjuk kezelni a kialakult helyzetet?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Kétgyermekes édesanyaként pontosan tudom, milyen az, amikor valakinél nem alszanak el időben a gyerekek. Teljesen együtt érzek mindazokkal, akik komoly szélmalomharcokat vívnak szeretett gyermekükkel, aki az istenért sem akar elaludni akkor, amikor kellene. Tapasztalatból mondom, rettentő idegőrlő tud lenni a helyzet, hiszen az idő csak telik, mi pedig szülőként pontosan tudjuk, hogy a késői elalvás eredménye reggel egy nyűgös, kialvatlan gyerek, akit másnap alig lehet kirángatni az ágyból, mikor csörög az óra.
Szinte most is hallom a lányom szavait a fejemben csengeni néhány ilyen – mondjuk úgy, igen nehezen indult – reggel után:
„Anya, nem akarok felkelni még. Miért nem szóltál időben, hogy le kell feküdjek tegnap? Tényleg máris reggel van?”– „Nos igen, édes lányom, ha hallgattál volna rám – arra, aki este ötvenszer elmondta, hogy itt az ideje az alvásnak, időben lefeküdtél volna, és ezt az egész hajcihőt nem játszottuk volna el ma. Ma is.”
Persze a gyermekem makacsságán és dackorszakos tiltakozásán túl azért vannak más okok is, amik a nem-alvás hátterében meghúzódhatnak.
1. A gyerek szorong
Könnyen lehet, hogy olyan inger érte szemünk fényét nap közben, hogy nem tud megküzdeni vele, és este jön elő lefekvéskor a sok frusztráció és kibuknak az érzelmek. A C.S. Mott Children’s Hospital közvélemény-kutatásából kiderült, hogy minden negyedik szülő azt mondta, hogy gyermeke nehezen alszik el, mert szorong vagy aggódik valami miatt.
Egyébként az is előfordulhat, hogy a szorongás hátterében valamilyen vitaminhiány áll, hiszen kellő magnézium hiányában például szintén idegessé és frusztrálttá válhat csemeténk.
2. Fél a sötétben
Bizony, ha a gyerek abban a korban van, hogy fél a sötétben, szintén megnehezítheti az esti elalvást. Ahogy a kicsik változnak és fejlődik a képzelőerejük, számunkra teljesen ártalmatlan és elképzelt dolgoktól is képesek félni, természetesen a mumusok, akik az ágy alatt rejtőznek, és a szekrényben megbújó szörnyek általában este „támadnak”, így kézenfekvő, hogy miattuk nem tudja álomra hajtani csemeténk a fejét.
Sarah Clark, a Mott közvélemény-kutatás társigazgatója és gyermekgyógyász kutató szerint a szorongások a gyerekeknél gyakran éjjel jönnek elő. Egy 781 szülő (akinek 1-6 éves gyermeke van) részvételével végzett kutatás szerint rengeteg gyerek éjjel elhagyja az ágyát és átköltözik a szülőhöz, sőt, sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy a szüleik a szobában maradjanak, amíg elalszanak, mert félnek.
3. Nincs eléggé lemozgatva
Hogyha nap közben sokat volt a kicsi otthon a négy fal között, esetleg a közintézményekben sem vitték ki az udvarra, könnyen előfordulhat, hogy nincs kellően lemozgatva, így nehezebb lesz az elalvás. Ha nem szabadul meg felesleges energiáitól, melyek benne lakoznak (és tudjuk, hogy a gyerekekben olyan elem van, ami szinte lemeríthetetlen), sokkal több ideig fog az ágyban forgolódni. Érdemes kinti tevékenységeket végezni vele, kicsit kertészkedni, ha lehet, focizni egyet, sétálni a közeli parkban, útba ejteni a játszóteret vagy elugrani még délután akár három szem almáért a boltba gyalog, biciklivel vagy rollerrel.
Hogyan segítsük gyermekünket az elalvásban?
Szakértők szerint fontos, hogy a gyerek lenyugodjon, mielőtt elalszik, tehát ne érje semmilyen közvetlen kékfény-hatás. Ekképpen ajánlatos elkerülni a tévézést és a telefonozást, mert a gyerekek idegrendszerére nem hat áldásosan, hiszen csak felpörög az ingerektől, így nehezebb az elalvás. Dr. Lauren Hartstein, az Arizonai Egyetem pszichiátriai tanszék adjunktusa elmondta, hogy a médiahasználat stimulálhatja a kicsik agyát, ami megnehezíti azt, hogy az agynak legyen ideje megnyugodni.
Érdemes olyan tevékenységeket beépíteni az esti rutinba, melyek a relaxációt és megnyugvást szolgálják, például közös meseolvasás, pici levezető játék – nyugodt körülmények között, az aznapi események átbeszélése.
A gyerekek lefekvésének legfontosabb tényezője a következetesség és a lefekvés előtti rutin betartása. Mindezek mellett egy halk altatódal zenéje segíthet gyermekünknek elengedni az elméjében kavargó gondolatokat, és általa sokkal ellazultabb állapotba kerülhet.
Naplóírással, kicsik esetében rajzolással könnyedén rávehetjük csemeténket, hogy ossza meg az aznapi sérelmeit, frusztrációját vagy azokat a kellemetlen ingereket és dolgokat, melyek őt érték a nap során. Ha kiadja magából ezeket, hatékonyabb lesz az esti elalvás.
Egy kellemes meleg fürdő nem csupán minket felnőtteket lazíthat el, hanem a gyerekre is nagyon jótékony hatással van. Néhány neki megfelelő illóolaj, pl. levendula, egy kicsi hab a kád vizébe, kedves beszélgetés a szülővel a fürdőzés alatt, és máris hozzájárultunk, hogy gyermekünk hamarabb elaludjon, hiszen ezekkel oldhatjuk a stresszt és a feszültséget, mely benne felgyülemlett, plusz a meleg víz kiváló izomlazító is egyben!
Természetesen minden gyerek más, így a felsorolt indokok mellett még számtalan ok meghúzódhat a háttérben, mely az esti elalvásra rányomhatja a bélyegét. Szülőként felelősségünk, hogy ezekre rájöjjünk, és a magunk, illetve gyermekünk számára legmegfelelőbb módszerekkel kiküszöböljük az elalvás-problémáját, illetve hatékony megoldásokkal segítsük szemünk fényét a nyugodt és békés esti alvás felé vezető úton.