A gyerekeknél nagyon fontos a napi rutin betartása – így az esti etap is, amikor mindenki időben lefekszik, megnyugszik, és egy esti mesét követően álomba merül. Olykor azonban előfordul, hogy szeretett csemeténk nem hajlandó elaludni, és még este 8-9 után is egyfolytában pörög. Mi állhat vajon a háttérben, és hogyan tudjuk kezelni a kialakult helyzetet?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Kétgyermekes édesanyaként pontosan tudom, milyen az, amikor valakinél nem alszanak el időben a gyerekek. Teljesen együtt érzek mindazokkal, akik komoly szélmalomharcokat vívnak szeretett gyermekükkel, aki az istenért sem akar elaludni akkor, amikor kellene. Tapasztalatból mondom, rettentő idegőrlő tud lenni a helyzet, hiszen az idő csak telik, mi pedig szülőként pontosan tudjuk, hogy a késői elalvás eredménye reggel egy nyűgös, kialvatlan gyerek, akit másnap alig lehet kirángatni az ágyból, mikor csörög az óra.
Szinte most is hallom a lányom szavait a fejemben csengeni néhány ilyen – mondjuk úgy, igen nehezen indult – reggel után:
„Anya, nem akarok felkelni még. Miért nem szóltál időben, hogy le kell feküdjek tegnap? Tényleg máris reggel van?”– „Nos igen, édes lányom, ha hallgattál volna rám – arra, aki este ötvenszer elmondta, hogy itt az ideje az alvásnak, időben lefeküdtél volna, és ezt az egész hajcihőt nem játszottuk volna el ma. Ma is.”
Persze a gyermekem makacsságán és dackorszakos tiltakozásán túl azért vannak más okok is, amik a nem-alvás hátterében meghúzódhatnak.
1. A gyerek szorong
Könnyen lehet, hogy olyan inger érte szemünk fényét nap közben, hogy nem tud megküzdeni vele, és este jön elő lefekvéskor a sok frusztráció és kibuknak az érzelmek. A C.S. Mott Children’s Hospital közvélemény-kutatásából kiderült, hogy minden negyedik szülő azt mondta, hogy gyermeke nehezen alszik el, mert szorong vagy aggódik valami miatt.
A cikk folytatódik, lapozz!