Ha a nap végén fáradtan, vagy esetleg csak pihenésre vágyva gyorsan el tudsz aludni, akkor talán nem is sejted, mekkora kincs van a birtokodban. Sokan ugyanis rendszeresen küzdenek alvási nehézségekkel, legyen szó az elalvásról vagy az éjszaka közepén való felébredésről. Egyeseknél pedig olyan rossz a helyzet, hogy egyenesen félnek az elalvástól. Na de hogy miről is van szó pontosan, és honnan tudhatod, ha téged is érint?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mi is valójában a szomnifóbia?
Az alvásfóbia, más néven szomnifóbia nem más, mint az elalvástól való erőteljes félelem. Ebben az esetben nem arról van szó, hogy valaki csak bosszankodik amiatt, hogy éppen nem sikerül elaludnia, hanem dr. Evan Vida klinikai szakpszichológus szerint egyenesen az elalvás miatt fél és szorong.
A szomnifóbia egyik leggyakoribb jellemzője, hogy akik érintettek benne, mindent megtesznek azért, hogy elkerüljék az alvást. Ez viszont alvászavarhoz és a mentális egészségügyi problémák ördögi köréhez vezethet. Dr. Tirrel De Gannes klinikai szakpszichológus szerint gyakran káros egészségügyi következményekkel jár együtt, és fokozott szorongást okoz, utóbbi által pedig növeli a rémálmok vagy különféle rossz egészségi állapotok átélésének az esélyét is.
Milyen tünetekkel járhat?
A szomnifóbia leggyakoribb tünetei közé tartozik az alvás elkerülésére való törekvés, az alvásmegvonás és az elalvás gondolatától való félelem. De jele lehet az is, ha „elterelő eszközöket” használsz alvás közben, például úgy érzed, hogy feltétlenül tévé vagy más világítás mellett kell aludnod. Előfordulhat az is, ha napközben nehezen tudsz koncentrálni, mert az alvással kapcsolatos félelmeidre gondolsz.
Ami pedig a fizikai tüneteket illet, fokozott szívverést, izzadást, felületes légzést vagy lefekvés előtti remegést is okozhat. Vagyis általában olyan erőteljes tünetekről van szó, amelyek alapján viszonylag könnyen beazonosítható a szomnifóbia. Sokan mégsem gondolják, hogy valóban egy fóbiáról van szó, amelynek a leküzdéséhez mentálhigiénés szakember segítségét érdemes kérni.
Amit még feltétlenül tudnod kell
Nap mint nap sokunkkal előfordulhat, hogy egy bizonyos ponton alvással kapcsolatos szorongás alakul ki bennünk. Ha azonban szomnifóbiáról van szó, a félelemnek és az alvás elkerülésének intenzívnek, tartósnak, és a mindennapi életet megzavarónak kell lennie.
Szerencsére jó néhány egyéb dolog is van, ami szintén segíthet szembenézni a szomnifóbiával, illetve leküzdeni. Dr. Vida szerint jó ötlet lehet például egy lefekvés előtti meditáció, mondjuk a progresszív izomlazítás. Ez segíthet elterelni a figyelmet a gondolataidról, és a testedre összpontosítani, így pedig összességében nyugtatóan hathat rád.
Végül, de nem utolsó sorban nagyon sokat számíthat az is, ha tudatosan törekszel arra, hogy legyen egy jó alvási rutinod, beleértve a gyakori alvást nehezítő tényezők kerülését is, mint amilyen az elalvás előtti tévézés vagy a közösségi médiás felületek böngészése. Abban az esetben pedig, ha azt érzed, hogy az alvási nehézségeid vagy az alvástól való félelmed már kezd rontani az életminőségeden vagy a mindennapi teendőid ellátásán, akkor feltétlenül fordulj egy szakemberhez, aki személyre szabottan segíthet neked.
Forrás: wellandgood.com, nyitókép: AleksandarNakic/istockphoto.com