Időnként elmerengeni és elszakadni a körülöttünk történő eseményektől, nem ok nélkül való és egyáltalán nem haszontalan, sőt, mint nemrég kiderült, nagyon is fontos funkciója van.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Norvég tudósok egerek agyi aktivitását vizsgálták a fentebb leírt nyugodt elmeállapotban, ami nagyon hasonló ahhoz, amit az embereknél álmodozásnak nevezünk. A kutatók a Cell Reports nevű szaklapban számoltak be eredményeikről.
A szakértők azt találták, hogy azon sejtek, melyek szenzoros jeleket küldenek az agykéregbe a talamuszon keresztül, az álmodozás során rövid időre „kikapcsolnak” majd az agy azon területe mutat aktivitást, amely az emlékezés funkciójával áll kapcsolatban.
Az álmodozás segíti az agyműködést
Az ébrenlét speciális időszaka az álmodozás, olyan, mintha elszakadnánk mindentől és valóban, az agy ilyenkor „átkapcsol” és inkább a betáplált emlékek felidézésével van elfoglalva. Az állapot nagyon hasonló az alváshoz, olyankor sem vagyunk teljesen tudatában a körülöttünk történő dolgoknak, a háttérben mégis rengeteg minden történik. Amikor elkalandozunk, a hippokampusz impulzusokat küld, amelyek a különböző emlékek feldolgozását segítik. A gondolatok vándorlása tehát segíti a hosszú távú emlékek tárolását.
A cikk folytatódik, lapozz!