Pflanzner Sándor már egészen fiatalon megismerkedett a szőlészkedés világával a Balaton mellett, Dörgicsén, akkor azonban még csak nem is gondolt rá, hogy ő maga is szeretne egyszer ezzel foglalkozni. Agrármérnöknek tanult, de az élet mégis úgy hozta, hogy végül a szőlészkedés-borászkodás felé vette az irányt.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Ma már az Aranysörte Kézműves Borászat büszke tulajdonosa, ahol rengeteg munka gyümölcseként történelmi magyar szőlőfajtákat termelnek, és olyan borok készülnek, amelyekbe belekóstolva az ember igazán érezheti, milyen nagy kincs is a valódi, minőségi balatoni bor.
Már a nagyszülők is szőlővel foglalkoztak
„A nagyszüleimnek és a szüleimnek is volt szőlője, és gyerekként elég sokat kellett segítenem a nyári munkákban és a szüretben. Azt hiszem, ezt hívják úgy, hogy késői engedelmesség: 30 éves kora körül, túl a kamaszkori lázadáson, az ember kezdi belátni azt, hogy nem volt minden hülyeség, amit a szüleitől látott.
A borok szeretete pedig kóstolással kezdődik és folytatódik. Minél többféle bort kóstol az ember, annál érdekesebb ez a világ. Ez nálam egészen kis mennyiségek fogyasztását jelenti, én elsősorban a bor ízét szeretem, nem a mámort keresem. Persze egy szőlőben átdolgozott nap után, este, alvás előtt jól esik akár 2-3 pohár bor is” – mondja Sándor.
Agrármérnökből lett szőlész-borász
Sándor az egyetemen agrármérnöknek tanult, aztán jött egy fordulat, amelynek hatására úgy érezte, mégsem ez a pálya lesz az ő útja. „Amikor egyetemista voltam, akkor zajlott a rendszerváltás, akkor hordták szét a termelőszövetkezeteket a tulajdonosok utódai és a vezetőség. Mentem hazafelé a HÉV-en, és azt láttam, hogy egy paraszt egy nadrágszíjparcellán szánt – egy tehénnel vontatott kézi ekével.
Abban a pillanatban megértettem, hogy bár van hivatásom, nem lesz munkahelyem ezen a területen. Mivel gazdasági informatikát is tanultam, a bankszektorban helyezkedtem el, ebből teremtettem meg a birtokunkat. A borászat ezután jött, kényszerként, én inkább szőlésznek tartom magam ma is.”
A kitartó munka meghozta a gyümölcsét
Ahhoz, ahogyan az Aranysörte Kézműves Borászatot napjainkban megismerhetjük, rengeteg tanulás, óriási munka és kitartás vezetett el. „Mi történelmi magyar fajtákkal foglalkozunk. Ezek egy része 150 éve kihalt a borvidékünkön. Az újratelepítéskor meg kellett ismerni a fajta szőlészeti jellemzőit, és utána meg kellett ismerni azt is, hogy milyen jellegű bor készíthető belőle. Ez csak hosszú évek munkájával lehetséges – ennek még az elején vagyunk.
A cikk folytatódik, lapozz!