Egész életünk tanulásból áll és előfordul, hogy téves információhoz jutunk, annak ellenére, hogy a tévhit „közismert”. Az alábbi tíz mítoszt most megtanulhatjuk újra, helyesen.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/10 Nem feltétlenül kell meginnunk napi 8 pohár vizet
Mindenhol azt halljuk, hogy mindenképpen le kell gurítanunk ennyi vizet annak érdekében, hogy ne legyünk dehidráltak, de ez nem feltétlenül igaz.
Hacsak nem sportolunk egész nap, nincs kánikula vagy nem utazunk repülőn órákon keresztül, nem kell ennyit inni.
Az extra vízfogyasztás segíthet például fogyni, de nem kell erőltetni az állandó vízivást.
Pár éve felkapták a hírt, miszerint veszélyes és felelőtlen hagyomány, hogy az ifjú párra rizst szór a násznép, mert a madarak nem tudják megemészteni.
A főtt rizs valóban jobb a szárnyasoknak. A galamboknak és fácánoknak nem lesz baja a nyers rizstől sem, más madarat pedig nemigen vonz.
A hiedelmekkel ellentétben pedig nem fog tőle „felrobbanni a gyomruk”.
4/10 Az édesség nem okoz hiperaktivitást a gyerekeknél
Több amerikai filmben is láttuk már, hogy este édességet és cukros üdítőt adnak a gyerekeknek, akik ettől teljesen bezsonganak, de ez is csak mítosz.
Több, mint 12 – egymástól független – kutatás szerint sem volt kimutatható, hogy extra aktivitást okozott volna a cukor, még a figyelemzavaros gyerekeknél sem.
Pár éve végigsöpört az interneten az „információ”, miszerint egy átlagos felnőtt évente kb. 8 pókot nyel le alvás közben, de ezt semmilyen tény vagy felmérés nem támasztja alá, mindössze az online popkultúra egyik mítosza.
6/10 Az abszint nem veszélyesebb, mint a többi alkohol
Az abszint kétségtelenül egy nagy alkoholtartalmú – 45-74 százalékos – égetett szesz, de nem kell tőle tartani, mert a tévhittel ellentétben nem tartalmaz semmilyen hallucinogén alkotórészt.
Fehér ürömfű levelei és virágai, ánizs, római édeskömény és egyéb fűszerek vannak benne.
Az igaz, hogy remek tájékozódásuk az echolokációnak köszönhető – tehát főleg a hangok segítségével tájékozódnak környezetükben – de ennek ellenére látásuk sem rossz, sőt, kifejezetten jól alkalmazkodott az éjszakai fényviszonyokhoz.
10/10 A vikingek nem viseltek szarvakat a sisakjukon
Ugyan csaknem minden képi ábrázoláson a jellegzetes szarvakkal ellátott sisakban látjuk őket, de az északi férfiak sosem hordtak ilyet, hiszen nem lett volna praktikus a harcban.