Számos tévhit él a testünkkel kapcsolatban, amiket néha érdemes tisztázni. Mit kell tenni, ha vérzik az orrunk? Tényleg elég lehet-e a négy órás alvás? Valóban több hőt veszítünk a fejünkön keresztül, mint máshol? Ilyen és ehhez hasonló tévhitek közül válogattunk.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/7 Az agyunknak csak 10 százalékát használjuk
Ahogy a koponyánkban lévő sejtgyűjtemény lehetővé teszi számunkra a tudatosságot, az érzelmeket, a racionális gondolkodást és az öntudatot, az egyenlő a varázslattal. Már csak emiatt is meglepő, hogy elterjedhetett a köztudatban az a tény, hogy agyunknak mindössze 10 százalékát használjuk.
Az agyunkról készült speciális felvételek alapján jól látszik, hogy az agy minden régiója használatban van a nap folyamán, persze nem egyszerre. A felvételek még nem tökéletesek, jelenleg képtelenség minden egyes agysejtet monitorozni, elvégre több milliárd van belőlük. Így nem tudhatjuk pontosan, hány aktív egy adott időpontban. Ugyanezen alapon azt sem lehet kimutatni, hogy csak minden tizediket használjuk.
Tekintettel arra, hogy a mítosz a 20. század elejére nyúlik vissza, egy olyan időre, amikor még nem volt megfelelő agyvizsgálat, a szám egyértelműen légből kapott, mindenféle mérési alap nélkül.
Az orrvérzés általában csak látványra veszélyes, valójában rövid ideig tart és kis mennyiségű vér távozik ilyenkor. Az elterjedt nézettel ellentétben egyáltalán nem javasolt ilyenkor hátradönteni a fejet. Miért is tennénk, hiszen attól nem áll el, cserébe viszont a vér könnyen hátracsoroghat a nyelőcsőbe vagy a légutakba. Ez rosszullétet, hányingert, de akár fulladást is okozhat.
Szintén nem javasolt lefeküdni vagy túlságosan előrehajolni. Inkább enyhén hajtsuk előre a fejet, két ujjal szorítsuk össze az orrot a porcos rész alatt. Közben lélegezzünk a szánkon és néhány perc múlva nézzük meg, hogy elállt-e már a vérzés.