7 mérgező minta az anya-lánya kapcsolatokban – és a következményeik 

7 mérgező minta az anya-lánya kapcsolatokban – és a következményeik 

Címlap / Életmód / Család / 7 mérgező minta az anya-lánya kapcsolatokban – és a következményeik 

Az anya-lánya kapcsolat talán az egyik legösszetettebb kötődés, ami életünk során kialakulhat. Míg sokan szeretetteljes és támogató kötelékeket építenek ki, sajnos nem mindenki ilyen szerencsés. 

Peg Streep amerikai írónő, aki hosszú évekig foglalkozott a témával, rendszeresen rávilágított arra, hogy milyen komoly hatással lehetnek az érzelmileg mérgező anyák a lányaikra. A szeretet és figyelem hiánya, az állandó kritika vagy a túlkontrolláló magatartás mind súlyos következményekkel járhatnak.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Túlzottan kontrolláló anya

A kontrolláló anya mindenbe bele akar szólni: a lánya döntéseit, karrierjét, párkapcsolatát is irányítani akarja. Bár első ránézésre úgy tűnhet, hogy csak segíteni szeretne, valójában az a célja, hogy minden fontos döntést ő hozzon meg – életkortól függetlenül. Ez a viselkedés azt üzeni, hogy a lány nem elég kompetens ahhoz, hogy saját életét irányítsa.

Mit tehetsz? Kezdj el apró, független döntéseket hozni! Ez lehet akár egy apróság is, mint például hogy te döntesz egy hétvégi programról vagy egy fontosabb, az életedre rövidtávon ható kérdésről. Idővel erősítheted a saját önállóságodat és megtanulhatod, hogyan állhatsz ki magadért anélkül, hogy mások elnyomnának.

Érzelmileg elérhetetlen anya

Az érzelmileg távolságtartó anya szinte láthatatlan falat húz maga köré, amelyen keresztül a lánya nem tud áthatolni. Soha nem osztja meg az érzelmeit, nem nyitott a bensőséges beszélgetésekre, és gyakran a szeretetet is megtagadja. A gyermek ekkor azt érzi, hogy nincs fontos szerepe az anya életében, ami elhagyatottság-érzetet eredményez.

Mit tehetsz? Ha érzelmileg elérhetetlen anyával nőttél fel, fontos, hogy felismerd ezt a mintát és megtanuld, hogy az érzelmeid nem érdemtelenek. Keress olyan embereket az életedben – barátokat, partnereket –, akik érzelmi biztonságot tudnak nyújtani.

Nárcisztikus anya

A nárcisztikus anya nem képes elviselni, ha lánya figyelmet kap vagy sikeres lesz. Ahelyett, hogy büszke lenne rá, inkább magát helyezi előtérbe és manipulációval próbálja meg uralni a kapcsolatot. Az ilyen anyák lányaik sikereit gyakran saját kudarcuknak érzékelik, és inkább lealacsonyítják őket, minthogy támogassák a bontakozó személyiséget.

Mit tehetsz? Egy nárcisztikus anya mellett nehéz megtalálni az önbizalmat, de fontos, hogy függetlenítsd magadat az ő véleményétől. Keress támogató közösséget, ahol elismernek, és ne hagyd, hogy az ő manipulációja határozza meg a saját sikeredet.

istockphoto.com

Folyamatosan kritizáló anya

Az ilyen anyák minden egyes döntést vagy választást kritizálnak, amit a lányuk hoz. Azt érzed, hogy bármit is teszel, sosem leszel elég jó? Az állandó kritika mélyen aláássa a lányok önbizalmát, és folyamatos megfelelési kényszert alakít ki.

Mit tehetsz? Próbálj meg különbséget tenni az anyukád véleménye és a saját értéked között! Nem kell minden kritikát magadra venned – tanulj meg büszke lenni saját döntéseidre, és ne hagyd, hogy az ő véleménye határozza meg, ki vagy valójában, hiszen ez nem igaz!

Elutasító anya

Az elutasító anyák lányai folyamatosan úgy érzik, hogy nem érdemlik meg a figyelmet és a szeretetet. Gyerekkorukban ezek a lányok mindent megtesznek, hogy bizonyítsák, méltóak az anyai elismerésre – de hiába. Az elutasító anya állandóan leértékeli a gyermeke érzelmi szükségleteit, nem hallgat a lányára, nem vesz figyelembe semmit, amit a gyermek mond vagy kér. Egy idő után a lány azt tanulja meg, hogy érzései nem számítanak, és a legkisebb dolgokban is bizonytalan lesz.

Mit tehetsz? Ha felismered, hogy édesanyád elutasító volt veled szemben, próbáld meg visszanyerni az önbizalmadat apró lépésekben. Értékeld saját érzelmeidet, és tanulj meg bízni abban, hogy amit érzel, az valós és releváns!

Versengő anya

A versengő anyák számára a lányaik nem támogatandó családtagok, hanem egyenesen riválisok. Mindig jobbak akarnak lenni náluk, és igyekeznek elnyomni őket a versengés jegyében, ami jó ideig nem is igazi kihívás egy felnőttnek – annál inkább a gyereknek.

Mit tehetsz? Felnőttként már ne lépj bele ebbe a versenybe! Fontos, hogy felismerd: nem kell anyukáddal versenyezned, ez az ő játszmája. Hagyd, hogy foglalkozzon a saját érzéseivel, te pedig építsd a saját életed a saját szabályaid szerint!

Barátnő anya

Ebben az esetben az anya és lánya közötti határok teljesen elmosódnak. Az ilyen anyák saját életüket gyermekeiken keresztül élik meg, és mindenben részt akarnak venni. Ez fojtogató lehet a lány számára, aki nem tud önállóan létezni, és gyakran elveszíti saját identitását az anyja elvárásai miatt.

Mit tehetsz? Az első lépés az, hogy felismered: szükséged van saját térre és önállóságra. Ezután ezt el kell mondanod anyukádnak és ki kell állnod magadért – ez (akár a többi sérülés kezelése) valószínűleg terapeuta bevonásával sikerülhet a legnagyobb eséllyel.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!