A méheket tényleg ott kell segítenünk, ahol tudjuk, mert sajnos a puszta létezésünkkel is rengeteget ártunk nekik – holott mindannyiunk érdeke, hogy a beporzást végző fajok gond nélkül szaporodhassanak és táplálkozhassanak. Ha számodra is fontos, hogy ezeket a hasznos rovarokat támogasd, akkor válassz az alábbi növények közül, mert ezeken a virágzás során csak úgy zsong majd az élet!
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
1/6 Sokvirágú jázmin
A jázmin nem véletlenül alapanyaga számos parfümnek – olyan illatanyagot tartalmaz, amire mindannyian felkapjuk a fejünket. A méhek is felfigyelnek rá! Hazánkban a legelterjedtebb változat a sokvirágú jázmin, ami – ahogy a neve is mutatja – káprázatos mennyiségű virággal örvendezteti meg a környezetét. A kúszónövény előnye, hogy nem kell éveket várni a virágaira, szinte azonnal birtokba veszi a rendelkezésére álló teret, és a meleg hatására virágba is borul.
Hátránya, hogy sajnos nem viseli el az itthoni telet, a hideg hónapokban 15 fok körül érzi magát a legjobban. Azonban a méhek nagy örömére gyakorlatilag tavasztól őszig a szabadban lehet, ahol egyébként erőteljesebben is tud fejlődni, mint a szobában.
Az örökzöld futónövények közül egyértelműen a borostyánt érdemes kiemelni, ha a méhek csemegéjéről van szó, bár az is igaz, hogy a legtöbb borostyánnak sokat kell nőnie ahhoz, hogy virágokkal örvendeztessen meg bennünket. Az ernyős, öttagú virágzat nem csak a mi tekintetünket vonzza, bizony a különféle rovarokét és méhekét is nyomban felkelti.
Egy-egy nagyobb borostyánon csak úgy nyüzsögnek a rovarok, és mivel nem hullajtják le a leveleiket, sok fajta át is telel a védett zugokban, levelek között.
Ugyan a fehér akácot emeltem ki, hiszen ez az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb akácfajta hazánkban, valójában bármelyik akác jó választás a méhek számára. A pillangósvirágúak csoportjába tartozó fát többféle kertészeti kultúrváltozat formájában beszerezheted, így egész biztosan találsz olyat, ami passzol az elképzeléseidhez.
Létezik például olyan akác, aminek nincsenek tövisei, de akad olyan is, ami kifejezetten erőteljes növekedésű és kétszer virágzik az évben. Ami biztos: nem véletlenül az egyik legnépszerűbb méz az akácméz, a méhek imádják ezeket a különleges és aromás virágokat.
A levendula tipikus mediterrán növény, azonban hazánk klímáját is (beleértve a telet) szereti. Levendulából többfélét ültethetsz az otthonodban, személy szerint a Lavandula intermediát tudom ajánlani, mert csak pozitív tapasztalataim vannak vele. Gyönyörűen bokrosodik, nagyon gyorsan megnő és bámulatosan sok virágot hoz. A szaporítása sem kevésbé bonyolult, elég, ha a ritkítás, igazítás során a levágott végeket földbe szúrod, és néhány hét alatt gyökeret eresztenek, új hajtásokat hoznak.
A méhek nem kevésbé rajonganak ezekért a csodásan illatozó virágokért, ráadásul nagyon igénytelen növényről beszélünk: csak sok napfényre és nagy szárazság esetén, alkalmankénti öntözésre van szüksége.
A kékszakáll virágzata egy kicsit hasonlít a levendulára, talán ezért is van olyan nagy sikere a méheknél. Liláskék, vagy kék virágai szintén nagyon jelentős mennyiségben díszelegnek ezen a cserjefélén, ezért állandó munkát és táplálékot biztosítanak a méhek számára.
Szerencsés véletlen, de a kékszakáll sem igényel különösebb gondoskodást, a levendulához hasonlóan évente egy, legfeljebb két alkalommal kell megmetszeni a dúsabb virágzás érdekében. Ellenálló a kártevőkkel és a betegségekkel szemben, ráadásul öntözni sem igazán kell, akár sziklakertben is jól érzi magát.
A sudárzsálya szintén nagyon hasonlít a levendulára, ezért ha valamilyen okból kifolyólag nálad nem igazán érzi jól magát ez a mediterrán szépség, érdemes egy próbát tenned a sudárzsályával. A bokrosodó, akár egy méteresre is megnövő félcserjének ezüstös levelei és levendulakék virágai vannak.
Jellegzetes, aromás illata van, amivel vonzza az arra szorgoskodó méheket. Az igényei hasonlóak a korábban említett növényekhez: napos, meleg helyet szeret és nem igazán szükséges túl sűrűn öntözni.