A Dél-Koreából indult, de Nyugaton is egyre népszerűbb 4B mozgalom azt tűzte ki célul, hogy a társadalom egyenlő esélyeket teremtsen nők és férfiak között ne csak papíron, hanem a valóságban is.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az, hogy a formális jogegyenlőség nem jelenti egyből azt, hogy férfiak és nők egyenlő esélyekkel indulnak az életben, teljesen nyilvánvaló. Elég csak arra gondolni, hogy a nők például még mindig kevesebb fizetést kapnak ugyanazért a munkáért, mint a férfiak, hogy nehéz karriert építeni úgy, ha társadalmilag megegyeztünk abban, hogy a náthás gyerekkel anyának kell otthon maradnia, mert „apára neheztelnének miatta a munkahelyén”, vagy hogy még mindig úgy beszélünk a szexről, mint amit a nők „adnak”, a férfiak pedig élveznek.
A céllal tehát, hogy ez megváltozzon, mélyen egyetértek, a 4B mozgalom eszközeit viszont a nyugati világban már felvont szemöldökkel figyelem.
Ugyanakkor fontos látni, hogy a koreai és a nyugati kultúra nagyon más – azzal együtt, hogy az egyenlőség a nemek között mindkét világban csak papíron létezik, az egyenlőtlenség megnyilvánulási formái és okai nagyon mások lehetnek. Éppen ezért nem vagyok benne biztos, hogy a 4B mozgalom eszközei átültetve a hazai gyakorlatba ugyanazt az üzenetet hordoznák.
A cikk folytatódik, lapozz!