Minden évben kellemesen rácsodálkozok azokra az új élőlényekre, akik a kertünkbe látogatnak. Még úgy is, hogy tudom, ők csak valószínűleg számomra újak, mert korábban nem ismertem őket vagy nem volt alkalmam velük személyesen találkozni, pláne nálunk. Pozitívan értékelem a feltűnésüket, annak ellenére, hogy akad köztük számos „kártékony” is.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Lelkesen bejelentem a felfedezésemet a többieknek és adott esetben utánanézek az ismeretlen jövevénynek. Hatalmas élmény minden új találkozás és jóleső érzéssel töltenek el a természet ezen apró visszajelzései. Sivárabb és élettelenebb lenne ez a kert nélkülük. Az élőlények akkor jelennek meg és eresztenek gyökeret vagy kuckózzák be magukat, ha kedvezőek számukra a feltételek. Ők ugyanúgy különböző igényekkel bírnak, mint mi. Bizonyos feltételek sokféle élőlénynek lehetnek megfelelőek függetlenül attól, hogy számunkra szimpatikusak vagy sem.
Hiú ábránd lenne arra számítani, hogy hozzám majd csak a „jók” csatlakoznak, mert a valóság nem fekete és fehér. Amikor valakit/valamit jónak vagy rossznak gondolunk, azt bizonyítja, hogy nem ismerjük teljesen, minden tekintetben. Sok jótékonynak minősített fajnak vannak emberi szemmel nézve elmarasztalható szokásai is, és sok kártékonynak bélyegzett élőlénynek van életbevágóan fontos szerepe az ökoszisztéma fennmaradásában. Valójában nekem nem tisztem pálcát törni felettük.
Ehelyett azt tanulom, hogyan tudok velük békében együtt élni, egészséges és egyensúlyban levő kertet fenntartani. A természet kicsiben -például egy kertben – hasonló elvek alapján működik, mint nagyban, vagyis az egész Földön. Ha megértőbben, bölcsebben viszonyulunk az élővilághoz és nem akarunk azonnal kipusztítani minden haszontalannak, vagy felületes vizsgálódás alapján kártékonynak tűnőt, akkor nagyobb gazdagságban és több harmóniában lehet részünk.
A felfedezés izgalma
Rengeteg megindító találkozásban volt részem, amelyektől olykor leesett az állam vagy könnybe lábadt a szemem. Talán ilyesmit érezhetnek azok a felfedezők is, akik valóban új fajokat pillantanak meg, életünkben először. A kutatókat ugyanis még mindig lázban tartja az új fajok megismerésének vágya, hiszen az utóbbi években is hihetetlenül sok faj került elő, és valószínű, hogy még számtalan újról fogunk hallani.
A Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatói fáradhatatlan felfedezővágytól hajtva a tavalyi év folyamán 70 új élőlényt írtak le, amelyek között találhatók növények, ízeltlábúak, kétéltűek, halak, tengeri herkentyűk. A londoni Természettudományi Múzeum alkalmazottai 552 fajjal ismertették meg a világot. A Missouri Botanikus Kert is kb. 200 új fajt azonosított. A Királyi Botanikus Kert Kew-i munkatársai sem lustálkodtak, mert tavaly 205 új növényfajnak adtak nevet.
Íme, néhány látványosabb különlegesség közülük:
A Pachyrhynchus obumanuvu, hétköznapi nevén húsvéti tojás ormányosbogár szemet gyönyörködtető jelenség. Különleges mintázata emlékeztet az őslakos Obu Manuvu törzs viseletére, és mivel az erdőírtás miatt máris veszélyeztetett, a névalkotáskor ez a szempont is szerepet játszott, mert abban bíznak, hogy egy büszkévé tett nép fokozottabban fogja óvni a földjük természeti kincseit.
A cikk folytatódik, lapozz!