Az állandó rohanás és a stressz egyre nagyobb hatással van az étkezési szokásainkra (is) – ami aztán az egészségünktől kezdve, a hangulatunkon át, tényleg mindent befolyásol.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Egy friss kutatás, amit a Talker Research készített, rávilágított arra, hogy tízből nyolc ember túl fáradt ahhoz, hogy munka után friss, teljes értékű ételt készítsen. Bár a felmérés amerikai adatokat mutat, a tendencia világszerte, így Magyarországon is egyre inkább megfigyelhető. Nem meglepő, hogy a fáradtság és a zsúfolt időbeosztás negatív hatással van az étrendünkre, és végső soron a testsúlyunkra, egészségünkre is.
A fáradtság és az egészséges étkezés kihívásai
A tanulmány szerint az emberek 77%-a elismeri, hogy vannak napok, amikor egyszerűen túl fáradtak ahhoz, hogy főzzenek. Az időhiány és a stresszes munka után a legtöbben nem szívesen állnak neki ételt készíteni, így gyakran választják a kényelmi fogásokat.
A kutatás során megkérdezett 2000 amerikai étkezési szokásait vizsgálták, és az eredmények ijesztő képet festenek: a válaszadók egyötöde azt állította, hogy olyan fáradt volt főzés közben, hogy elaludt, míg várt az étel elkészültére. Bár ez extrém példának tűnhet, jól mutatja azt a mértékű kimerültséget, amellyel sokan nap, mint nap küzdenek.
A hétköznapok a legrosszabbak
A kutatás rávilágított arra is, hogy a legtöbben a hétköznapokat tartják a legrosszabbnak az egészséges életmód, főzés szempontjából, de a hétvége sem mindig jelent pihenést, hiszen 38%-uk szerint a hét minden napja ugyanolyan zsúfolt – csak más okból eredően.
Ez furcsa lehet, hiszen sokan bevált rutinként hétvégi maradékot esznek a hét első napjain. Akkor mi okozhatja a magas arányokat? Előfordulhat, hogy a hétvége a „jól megérdemelt pihenéssel” és ételrendeléssel telik – ezután viszont azzal szembesülhetünk, hogy hétfőre teljesen kiürült a hűtőnk és nincs mit csomagolni vagy éppen nincs miből főzni.
Az időhiány hatása az étrendre
Az időhiány és a fáradtság közvetlen hatással van arra, hogy mit eszünk. A felmérésben résztvevők 40%-a elismerte, hogy a túlterhelt időbeosztása befolyásolja az étrendjét, és 57%-uk számolt be arról, hogy ez érezhetően negatív hatással van az egészségére. Az elfoglaltság és az állandó rohanás miatt sokan a gyors és könnyen hozzáférhető ételeket választják, ami jellemzően kevésbé egészséges, mintha összedobnánk akár csak egy zöldséges durumtésztát.
Bár a megkérdezettek 78%-a szerint fontos az egészséges táplálkozás, 19%-uk elismerte, hogy naponta legalább egyszer gyorséttermi ételeket fogyaszt. Ez a tendencia sajnos Magyarországon is megfigyelhető: a gyorséttermi láncok és az előre csomagolt ételek egyre népszerűbbek, különösen a fiatalok és az elfoglalt dolgozók körében.
Az egészséges táplálkozás további akadályai
Az egyik legnagyobb akadály az egészséges étkezés előtt az emelkedő árak – legalábbis a tanulmány alapján. A felmérés szerint a válaszadók 41%-a az anyagi terheket jelölte meg elsődleges problémaként, míg 26%-uk szerint az időhiány az oka annak, hogy nem készítenek egészséges ételeket. További 19%-uk pedig nehezen talál megfelelő alapanyagokat vagy tanácstalan, mit is kellene főznie, választania.
Mégis lehet megoldás? A felmérés arra is rávilágított, hogy az emberek 74%-a érdeklődne az egészségesebb táplálkozás iránt, ha az kényelmesebb lenne. Ez azt jelenti, hogy bár sokan tisztában vannak az egészséges étrend fontosságával, a gyakorlati megvalósítás még mindig nehézségekbe ütközik.
Hazánkban is egyre nagyobb igény mutatkozik az olyan gyorsan elkészíthető, egészséges alternatívákra, amelyek nem vesznek el túl sok időt, mégis táplálóak. Ez az irány jó: az egészséges étkezés megkönnyítése kulcsfontosságú lehet abban, hogy csökkentsük a gyorséttermek és feldolgozott ételek iránti keresletet.