10 azonnal árulkodó jel, ha valakinek tragikusan alacsony az érzelmi intelligenciája

10 azonnal árulkodó jel, ha valakinek tragikusan alacsony az érzelmi intelligenciája

Címlap / Életmód / Lélek / 10 azonnal árulkodó jel, ha valakinek tragikusan alacsony az érzelmi intelligenciája

Biztosan te is találkoztál már olyan emberekkel, akik egyszerűen képtelenek ráhangolódni mások érzéseire. Néha ezek a jelek nem feltűnőek és finomabb ráhangolódást igényelnek. Nézzük közülük a 10 leggyakoribbat!

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

1. Túlreagálásnak tartja mások érzéseit

Az alacsony érzelmi intelligenciájú emberek gyakran azt hiszik, hogy mindenki túloz, amikor saját érzelmeit fejezi ki. Nem értik, miért lesz valaki dühös egy elfelejtett születésnapi köszöntés miatt, vagy miért érzi magát valaki megbántva egy „ártatlan megjegyzéstől”. Számukra az ilyen érzelmek túlzónak tűnnek, mert képtelenek átérezni, mi játszódik le a másik félben.

2. Kerüli az elköteleződést, és sosem tervez előre

Az érzelmi intelligencia hiánya gyakran a felelősség és az elköteleződés megkerülésében nyilvánul meg. Ha valaki képtelen hosszú távú terveket készíteni, folyamatosan olyan kifejezéseket használ, mint a „majd meglátjuk” vagy a „most emiatt túl nagy nyomás rajtam”, az arra utal, hogy fél a kötelezettségektől. Ezek az emberek nem képesek elviselni, ha valaki elvár tőlük valamit, ezt azonnal teherként élik meg.

3. Nem képes valódi bocsánatkérésre

Az egyik legárulkodóbb jele az alacsony EQ-nak, amikor valaki nem vállal felelősséget tetteiért. A klasszikus „sajnálom, ha így érzel” mondat gyakori az érzelmi intelligencia hiányában szenvedőknél, hiszen ez a kifejezés teljes mértékben áthárítja a felelősséget a másik félre. Egy igazi bocsánatkérés viszont azt jelentené, hogy az illető elismeri a hibáját – de ez nem jellemző az alacsony érzelmi intelligenciára. 

4. Nem érdekli, mit éreznek mások

Ha valaki rendszeresen figyelmen kívül hagyja mások érzéseit, leminősíti őket vagy egyszerűen azt mondja, hogy „túlgondolják a dolgokat”, az biztos jele annak, hogy hiányzik belőle az empátia, ami fontos fokmérője az érzelmi intelligenciának. Kulcseleme ugyanis a másik érzelmi állapotának felismerése és megértése, de akiben ez nincs meg, az kényelmetlennek érzi az érzelmekkel való szembesülést.

5. Mindig másokat hibáztat

Az alacsony érzelmi intelligenciával rendelkező emberek gyakran úgy érzik, hogy mások túlérzékenyek vagy túl nagyok az elvárásaik és innen erednek a konfliktusaik (nem pedig tőlük). Amikor valaki azt mondja egy alacsony érzelmi intelligenciával bíró embernek, hogy „megbántottál”, azt ő úgy fordítja le magának, hogy „minden az én hibám”. Ez azonnal védekező álláspontot jelent és mint tudjuk: legjobb védekezés a támadás. 

6. Ami eszébe jut, kimondja

Az érzelmi intelligencia egyik fontos jele az önkontroll és a kommunikáció megfelelő kezelése, az, hogy el tudunk számolni háromig, ha szükséges. Azonban akiknek alacsony az EQ-ja, gyakran kimond bármit, ami éppen az eszébe jut, nem törődve azzal, ez hogyan hat másokra.

Számukra ez „őszinteség”, ami akár hangoztatnak is. Pedig az őszinteséggel való takarózás nem más, mint egy ürügy arra, hogy bármikor, bármit mondhassanak, még akkor is, ha az bántó vagy meggondolatlan.

7. Nem tudja, hogyan kell támogatóan viselkedni

Amikor valaki a problémáival fordul hozzájuk, gyakran teljesen rosszul reagálnak. Ha például egy barátjuk fájdalmas szakítást él át, ők képesek annyit mondani: „legalább nem kell költened az esküvőre”. Ez a fajta érzéketlenség abból fakad, hogy nem tudják magukat más helyzetébe képzelni, és nem érzékelik, mikor van szükség támogatásra, együttérzésre vagy egyszerűen hallgatásra.

8. Passzív-agresszív üzeneteket küld

Az alacsony érzelmi intelligenciájú emberek gyakran alkalmaznak passzív-agresszív viselkedést, például elutasítják a nyílt konfrontációt és inkább sértődötten adnak visszajelzést. Például, ha valakivel nézeteltérésük van, inkább törlik a számát, és egy életre figyelmen kívül hagyják, mintsem hogy megbeszéljék és rendezni próbálják a konfliktust. Ezzel a kizárással, elzárkózással kerülik el a számukra kellemetlen érzelmi helyzeteket.

9. Nem érti, hogy a viccei miért bántóak

Gyakran használják az „ez csak vicc volt” kifogást, amikor valaki megsértődik a szavaikon. Az alacsony EQ-val rendelkező emberek nem értik, hogy a humor és a szarkazmus gyakran álcázott támadás lehet, és hogy ezek a „viccek” valóban bántóak mások számára. Számukra a szórakozás gyakran egyenlő a mások rovására tett megjegyzésekkel.

10. Képtelen megőrizni a hosszú távú kapcsolatait

Az érzelmi intelligencia fontos szerepet játszik abban, hogy hosszú távon fenntartsunk a kapcsolatainkat. Az EQ hiánya gyakran odáig vezet, hogy az illető képtelen megőrizni a barátságait, romantikus vagy akár a munkahelyi kapcsolatait. Amikor valaki nem képes megérteni mások érzéseit, szükségleteit, akkor az elkerülhetetlenül konfliktusokhoz vezet, amelyek végül jellemzően a kapcsolatok végét okozzák.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!