Ezeket a hibákat még az is elköveti, aki évek óta edz

Ezeket a hibákat még az is elköveti, aki évek óta edz

Címlap / Életmód / Egészség / Ezeket a hibákat még az is elköveti, aki évek óta edz

A rutin meg az évek sem garantálják azt, hogy valaki ne fusson bele típushibákba az edzésben: hiába az interneten rendelkezésünkre álló rengeteg információ, nagyon nehéz kihámozni belőlük azt, ami tényleg ér is valamit. Gyakran évek óta rosszul csinálunk valamit, és fel sem tűnik, vagy nem vagyunk elég tudatosak, esetleg túlpörgetjük magunkat – az alábbi hibákra akkor is figyelj, ha úgy gondolod, hogy régóta profin edzel.

Túlpörgeted magad

Ahogyan a túl kevés edzés nem hatásos, úgy a túl sok is inkább káros, mint hasznos. Ha nagyon kifárasztod a szervezetedet, azt fogja hinni, hogy katasztrófahelyzet van, és el fog tárolni mindent, amit csak tud, méghozzá zsírként, hogy az ínséges időkre maradjon miből működnie.

És akkor még a sérülésveszélyről nem is beszéltünk: az igénybevett izmok és ízületek könnyebben adják fel a szolgálatot, és hamar ott találhatod magad az ágyban, mozgásra képtelenül, mert túlerőltetted a derekad vagy a hátad. Az egésznek hosszú távú következményei is lehetnek, szóval tényleg érdemes megtalálni azt a mozgásmennyiséget, ami a te szervezetednek már elég, de még nem túl sok.

Ez persze mindenkinek más és más, de azért az általános az, hogy heti hatnál többet nem érdemes edzeni, az intenzív mozgás után pedig egy pihenőnapot kellene tartani.

 

Nem eszel eleget

Egy jó étrendben nem kevesebbet kell enni, hanem okosan – a szervezetednek ugyanis szüksége van a táplálékra ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni.

Ez kifejezetten igaz arra, aki tényleg keményen edz, gyakran és intenzíven mozog, hiszen ha nem eszik eleget, ugyanaz történik, mint a túl sok mozgásnál: a szervezet pánikszerűen raktározni kezd.

Egyél bőven összetett szénhidrátokat, zöldségeket és gyümölcsöket, és figyeld meg, mikor elég a testednek – addig egyél, amíg tele nem leszel, és akkor, amikor megéhezel.

 

Nem figyelsz a megfelelő testtartásra

Hiába töltesz el órákat az edzőteremben, vagy gyűröd magadat a crossfit órákon, esetleg kocogsz a rakparton – ha nem a megfelelő testtartással csinálod mindezt, soha nem lesz olyan hatékony az edzés, mint amilyen akkor lenne, ha előbb ténylegesen megtanulnád, hogyan kell elvégezni a gyakorlatokat.

Nem mindegy ugyanis, hogy mikor mennyire hajlítod be a térdedet, hogyan húzod hátra a vállad, vagy midet feszíted be – ha pedig egyszer egy rossz példát megszoksz, nagyon nehéz kiirtani.

 

Nem figyelsz a rutinra

Persze, tök jó, ha sok mindent ki akarsz próbálni, és nem szeretnéd, ha unalmas lenne az edzés, de muszáj, hogy valamiféle rutinod legyen ahhoz, hogy megfelelően fejlődj.

Ha mindig más izmaidat mozgatod, ráadásul máshogyan, nem fogod egyhamar látni az eredményt.

Elég annyi, hogy a hét néhány napján kardiózol, a többin pedig hasonló gyakorlatokat váltogatsz, a lényeg az, hogy vigyél bele valamilyen következetességet, különben sokkal lassabban fogsz fejlődni, mint szeretnél.

 

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!