5 hagyományos főfogás, ami meglepően finom hús nélkül is – pénzt, időt és kalóriát spórolhatsz velük

5 hagyományos főfogás, ami meglepően finom hús nélkül is – pénzt, időt és kalóriát spórolhatsz velük

Címlap / Életmód / Receptek / 5 hagyományos főfogás, ami meglepően finom hús nélkül is – pénzt, időt és kalóriát spórolhatsz velük

Mióta elhagytam a húsok fogyasztását, nagyon sok új ételt kipróbáltam. Az nem hiányzik, hogy a hús állagát, ízét pótoljam, de néha megkívánom a hagyományos fogások egyszerűségét és ízvilágát. Szerencsére nincs olyan, amire ne lenne vegán, vegetáriánus változat, és amit ne fogyaszthatna mindenki ugyanolyan jóízűen. Ráadásul ezek az ételek sokkal gyorsabban elkészülnek és jóval olcsóbbak is, hiszen éppen a legdrágább alapanyag hiányzik belőlük.

Lecsó

Sokaknál eleve hús nélkül készül a lecsó, a mi családunkban a hagyományos kolbászos verzió hódított. Én annyiban változtattam rajta, hogy gazdagabbá tettem egy új alapanyaggal, a padlizsánnal. Persze, akkor is tökéletes és teljes értékű fogásról beszélhetünk, ha a szokásos módon készíted el hús nélkül, hiszen, ha kínálsz hozzá pl. rizst, akkor garantáltan benne lesz az összes szükséges aminosav.

A padlizsános változatnál először megpirítom a felaprított hagymát, majd teszek hozzá őrölt pirospaprikát. Ezután beleszórom a felkockázott padlizsánt (nem szoktam meghámozni), a felvágott paprikát és a paradicsomot (a friss, nyári változatokat szintén nem szoktam megszabadítani a héjától).

Ezután felöntöm annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és megpárolom. Ha túl sok lett a lé, akkor nem külön szoktam főzni a rizst, hanem szárazon hozzáteszem a lecsóhoz, így egyszerre lesz tartalmasabb és sűrűbb.

 

Bolognai

Ennek az ételnek már semmi köze nincs a bolognaihoz, de mégis az említett ízvilágot sikerült leutánoznom vegán és fehérje dús változatban.

Először megpirítom a felkockázott hagymát, majd vizet teszek hozzá és fűszerezem. Apróra vágott répát és gombát adok mellé, illetve a „lényeget” az átmosott vöröslencsét. Végül felöntöm paradicsomszósszal és összefőzöm. Ezt a lencsét bátran hozzá lehet adni utolsóként, ugyanis nagyon gyorsan megpuhul, és nem puffaszt, hiszen nincs rajta a héja.

Az így kapott ragu magában is isteni kenyérrel, de tésztával készülhet belőle „bolognai”. Pizzára is teheted, sőt tökéletesen helyettesíti a paradicsomos darált hús bármelyik más fogásban. Például a soron következőben!

 

Chilis bab

Szintén nagy szerelem az életemben a chilis bab, ami ugyancsak növényi fehérjében dúskáló fogás.

Elkészítése során többnyire az említett vörös lencsés ragut használom alapként. Ebben az esetben a babot beáztatom minimum egy éjszakára, majd sós vízben megfőzöm – az első főzővizet le szoktam önteni, azt vettem észre, így még kevésbé puffaszt. Mikor megpuhult, hozzáadom a mirelit kukoricát.

Ha szükséges újra leöntöm róla a felesleges vizet, és az egészet paradicsomszósszal, valamint fűszerekkel együtt átforralom.

Utolsó lépésként gazdagítom a kész, vöröslencsés raguval, és a számomra kihagyhatatlan jalapeno paprikával, de természetesen mindenki ízlésének és kedvének megfelelően fűszerezzen a chilivel.

 

Brassói

Ennek az ételnek sincs túl sok köze a hagyományos brassóihoz sőt, amit mi rendszeresen csináltunk itthon, az sem volt már igazi brassói.

Mégis, számomra tökéletes alternatíva, és az ízvilága megtévesztésig hasonlít a régi változatra.

A felvágott hagymát megpirítom, majd kevés pirospaprikát, sót és borsot adok hozzá.

Beleforgatom a borsót és a felvágott gombát, majd az egészet felöntöm kevés vízzel – tényleg kevéssel, hiszen a gomba sokat enged.

Miután megpárolódott, már lehet is tálalni: én általában jó adag főtt krumplival és kovászos uborkával szoktam enni.

 

Rántott hús

Ezt a hagyományos fogást nagyon könnyű volt helyettesíteni, egyszerűen lecseréltem a húst zöldségekre.

A későbbiek során azonban gluténmentes, majd vegán étkezésre váltottam, tehát sem a tojás, sem a hagyományos búzaliszt nem jöhetett nálam szóba.

Ekkor ismerkedtem meg a pakorával, amit azóta is imádok. Az indiai eredetű pakora úgy készül, hogy csicseriborsólisztet kell elkeverni annyi vízzel, míg sűrű palacsintatésztaszerű masszát nem kapunk.

A fűszerezése nagyon változatos, és testre szabható, az én kedvencembe kurkuma, só, pirospaprika, őrölt kömény, vörös- és fokhagymapor kerül.

Az elkészült masszába egyszerűen belemártom a zöldségeket és forró kókuszzsírban pillanatok alatt átsütöm.

 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!