Idén csináld másként: ijesztő okok, amiért rossz ötlet elhalmozni a kicsiket ajándékokkal 

Idén csináld másként: ijesztő okok, amiért rossz ötlet elhalmozni a kicsiket ajándékokkal 

Címlap / Életmód / Család / Idén csináld másként: ijesztő okok, amiért rossz ötlet elhalmozni a kicsiket ajándékokkal 

Mindenki szívesen lepi meg a szeretteit, nem csupán a különlegesebb alkalmakkor, hanem akár random, ami még nagyobb örömöt jelenthet. De hol a határ? Egyáltalán, van határ?

A gyerekek ajándékozása az egyik legfelemelőbb élmény lehet. Feltéve persze, hogy sikerül eltalálnunk, mire vágynak, mert nekik aztán az arcukra van írva, ha valamivel nem igazán tudnak azonosulni.
Sokak szerint ez már önmagában rossz jel, mert „bezzeg régen”, amikor a csuhébabának is örülni kellett, akkor nem voltak ilyen problémái a gyerekeknek.

Amellett, hogy ez igaz lehet, már a mi gyerekkorunkat is a megváltozott értékrendek és ajándékozási szokások szőtték át, így nem várhatunk el gyökeresen más magatartást a gyermekeinktől sem.

Azonban nagyon sokat tehetünk azért, hogy a gyerekeink ne váljanak örök elégedetlenkedőkké és tudják értékelni az ajándékozás szépségét éppúgy, mint magát az ajándékot. Ennek első lépése, hogy a halmozásnak véget vetünk, és az ajándékozást különleges alkalommá léptetjük elő.

Miért olyan fontos ez? Mert…

… a túl sok ajándék növeli a destruktív viselkedésformákat

A túlzásba vitt ajándékozás a mértéktelenség példáját vetíti a gyermekek elé. Amikor sem a mennyiséget, sem az árat tekintve nem szabunk határokat, azzal egyáltalán nem teszünk jót a gyermekeinknek. Azt sugározzuk számukra, hogy bármikor és bármit megtehetnek, megvehetnek maguknak. Még, ha ez aktuálisan így is van, nem biztos, hogy hosszútávon is megmarad.

Ráadásul, ha mindezt kirakatba teszitek, akkor azzal megint extra terhet rótok a gyermekre, akinek már ilyen fiatalon is külső nyomásnak, elvárásoknak kell megfelelnie. („Mert mit gondolnak majd mások…”)
Ha ez önmagában nem lenne elég, jó, ha tudod: a Missouri Egyetem tanulmánya szerint azok a gyermekek, akiknek a szülei rendszeresen túlzásokba estek az ajándékokkal, felnőttkorukban könnyebben halmoznak fel tartozásokat. Ezen kívül nagyobb eséllyel lesznek kényszeres vásárlók, gyűjtögetők és még a szerencsejátékok csapdájába is gyakrabban esnek. 

Ne feledd el, a rengeteg ajándék aktuálisan nagy örömöt okoz, de a gyermekek mégsem tudják igazán értékelni, mert nem lesz megtartó, megható ereje. Cserébe a kielégíthetetlenség érzetét táplálja és ez főleg veszélyes akkor, ha az érzelmek nincsenek rendben a családban. 

Természetesen nem arról van szó, hogy egy gyermek sosem kaphat drága ajándékot, vagy nem vásárolhatod meg neki azt, amire vágyik. Azonban felnőttként, szülőként neked kell értékhatárokat szabnod és szem előtt kell tartanod, hogy a jó ajándék több érzelmet, élményt, mint értéket jelent.

Orbon Alija/istockphoto.com

… csökkenti az önbecsülést

Az értékes önbecsülés, ami az egész életünkre kifejezetten erős hatást gyakorol, nem az evilági, anyagi dolgokban gyökeredzik. Biztos, hogy te is láttál már megannyi, lelkileg labilis, adott esetben bántalmazó közegben élő embert, akiknek ránézésre, első benyomásra mindenük megvolt. Valójában azonban csak pénzük volt, önbecsülésük, boldogságuk nem. Természetesen könnyebb boldognak lenni akkor, amikor a lehetőségeink adottak, az anyagi életünk pedig rendezett. Viszont a tanulmányok, amiket a témában folytattak, igazolták, hogy az anyagi javak egyéb formában nem függenek össze az önbecsüléssel, vagy a boldogsággal.

Ellenben arra fény derült, hogy azok a gyermekek, akik ugyan szerényebb körülmények között nőnek fel, de rendezettek a családi körülményeik, az önértékelési teszten magasabb eredményeket értek el.

Nem volt annyi viselkedési problémájuk, nem adták fel olyan könnyen a feladatokat, kihívásokat, mint azok a gyermekek, akik kifejezetten jómódú családból, ám kevésbé rendezett, érzelmi kapcsolat mellől érkeztek.

Kulcsfontosságú gondolat a témát tekintve, hogy óriási hiba az érzelmeket, a szülőszerepet anyagiakkal pótolni, ez ugyanis egyszerűen nem lehetséges. Régen rossz, ha a szülők a drága ajándékokkal kompenzálják pl. az együtt töltött idő hiányát. Pedig sokszor sajnos éppen erről van szó.

… akadályozza a tartós boldogság lehetőségét

Mégis hogyan lehetséges ez? Miért akadályozza a boldogságot az, ha sok ajándékot kapunk gyermekkorunkban? Egy tanulmányban megállapították, hogy boldogabbak azok, akik ajándékoznak, mint akik ajándékot kapnak. Ez még egy szempontból megmagyarázza, hogy egyes szülők miért próbálják méregdrága meglepetésekkel elkápráztatni gyermekeiket. Ettől is többnek, jobbnak sőt, boldogabbnak érzik magukat, valójában tehát az ilyen ajándékozás az egóról, önmagunkról, nem pedig a gyerekeinkről szól.

Tovább tudja nyomatékosítani az ajándékok halmozásának feleslegességét az alábbi tény is: tanulmányokból tudjuk, hogy azok a gyerekek, akik kizárólag a meglepetések fizikai értékét nézik, nagyobb valószínűséggel válnak egocentrikussá és kevésbé empatikusak, mint társaik

Amennyiben ezt a vonalat erősíted a gyermekedben és nem világítasz rá az ajándékozás örömére, nem fejleszted benne a nagylelkűség érzését, eléred, hogy sokkal nehezebben csatlakozzon másokhoz. Ez pedig igen jelentős és komoly akadályt gördít a tartós boldogság, a kiegyensúlyozott kapcsolatok alakulása elé. 

Akkor milyen a jó ajándék?

Ahogy arról már volt szó, az általad szabott értékhatárt nem lépi át, emellett nagyobb érzelmi, értelmi, mint fizikai értéke van. Jó, ha hosszú távon tud vele játszani a gyermek, esetleg olyasvalami, ami összehozza a családot, vagy maradandó emléket jelent (pl. ilyen egy közös program, vagy egy társasjáték is).
Szerencsés, ha a meglepetés fejleszti a gyermekedet, fokozza a kreativitását, felfedezheti általa a rejtett tehetségét és megoszthatja másokkal azt az örömöt, amit az ajándék jelent számára. 

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!